A3 Haber

Diyanet bildiğiniz gibi: Atatürk’e lanet okuyan Mustafa Demirkan terfi ettirildi!

Diyanet bildiğiniz gibi: Atatürk’e lanet okuyan Mustafa Demirkan terfi ettirildi!

Diyanet bildiğiniz gibi: Atatürk’e lanet okuyan Mustafa Demirkan terfi ettirildi!
Ekim 26
10:06 2021

Ayasofya’da reisül-Kurra vekili olarak katıldığı törende Atatürk’ü hedef alan ve  Diyanet’in “Emekli olduğu için yapılacak işlem yok” diyerek koruduğu Mustafa Demirkan, aylar sonra bu kez Reisül-Kurra sıfatıyla ortaya çıktı.

Reisül-Kurra vekili olarak Ayasofya’da katıldığı törende Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef alan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ise “emekli olduğu için kurumla bağı kalmadığını, bu nedenle yapılacak işlemin olmadığını” savunduğu Mustafa Demirkan’ın, Ahmed Arslanlar’ın yaşamını yitirmesinin ardından Reisül-Kurra olduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Reisül-Kurralık görevini yürüten Ahmed Arslanlar’ın 20 Eylül’de yaşamını yitirmesinin ardından bu göreve Demirkan’ın getirildiği ortaya çıktı. Arslanlar’ın yaşamını yitirmesinin hemen ardından farklı illerde düzenlenen hafızlık icazet törenlerine katılan Demirkan, “Reisül-Kurra” olarak duyurulmaya başlandı.

“Erbaş takdim etti”

Tekirdağ Valiliği de Okul Kuran Kursu İşbirliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi kapsamında hafızlık eğitimi alan ve icazet almaya hak kazanan öğrenciler için düzenlenen Hafızlık İcazet Töreni’ne katılan Demirkan’ı, “Reisül-Kurra” olarak duyurdu. Demirkan’ın Mütevelli Heyeti’nde yer aldığı Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği ise Demirkan’ın Reisül-Kurra olmasını “Mustafa Demirkan hocamıza Reisül-Kurra icazetini Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş takdim etti” ifadeleri ile paylaştı.

Erbaş ve Demirkan, son olarak dün, Pendik Erenköy Kuran Kursu’nun düzenlediği Hafızlığını İkmal Eden Öğrencilerin 5. İcazet Merasimi’nde yan yana geldi.

Ne olmuştu?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla, 28 Mayıs’ta Ayasofya’da yapılan İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızları İcazet Töreni’ne Reisül-Kurra vekili olarak katılan Demirkan, Ayasofya’nın müzeye çevrilmesini anımsatarak, Atatürk’ü hedef almıştı.

Demirkan, “Ayasofya gibi mabetler, mabet olarak kalması için inşa edildi. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kâfir kim olabilir? Ya rabbi bir daha bu zihniyetin bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma” ifadelerini kullanmıştı. Tepki çeken ifadelerin ardından Demirkan hakkında çok sayıda suç duyurusunda bulunulmuştu.

Tepkilere karşın sessizliğini koruyan Diyanet ise yaklaşık üç ay sonra “Demirkan’ın 6 Ocak 2019’da yaş haddinden emekli olduğunu, kurumla herhangi bir bağı kalmadığını ve yapılacak işlem bulunmadığını” kaydetmişti.

Reis-Ül Kurra nedir?

Reis-ül kurra, icazet almış kurra hâfızı üstatlarına denir. Bunlar kurra hafızlarının eğitimini sürdüren bu konudaki en tecrübeli kişilerdir.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER