A3 Haber

Kılıçdaroğlu’ndan tezkere açıklaması: “Evet” dersek Cumhuriyet’e ihanet etmiş oluruz

Kılıçdaroğlu’ndan tezkere açıklaması: “Evet” dersek Cumhuriyet’e ihanet etmiş oluruz

Kılıçdaroğlu’ndan tezkere açıklaması: “Evet” dersek Cumhuriyet’e ihanet etmiş oluruz
Ekim 28
16:34 2021

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye ve Irak tezkerelerine ‘Hayır’ oyu vermelerine ilişkin, “Evet’ dersek Cumhuriyet’e ihanet etmiş oluruz. Bu ülkenin topraklarına yabancı postallar bassın istemem” değerlendirmesini yaptı. Siyasetin son zamanlarda sertleştiğini belirten Kılıçdaroğlu, kendisine yönelik tehditler olduğunu ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl daha uzatan tezkere için ‘Hayır’ oyu kullanmalarına ilişkin konuştu. Kılıçdaroğlu, “‘Evet’ dersek Cumhuriyet’e ihanet etmiş oluruz. Bu ülkenin topraklarına yabancı postallar bassın istemem” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret için gittiği Muğla’da Büyükşehir Belediyesi’nin Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

İktidara çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, “Hükümete bir kara kış fonu kurun dedim. Kendilerine, benim tavsiyelerimi dinlerseniz sizin oyunuz artabilir ama umurumda değil, çağrı vatandaş adınadır dedim. İsteğim bu ülkede hangi partiye oy verirse versin her vatandaşın huzur içinde yaşamasıdır. Kendilerine yol gösteriyoruz. Kendileri artık ülkeyi yönetemiyorlar” ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda siyasette sertleşme olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bana yönelik tehditler var, hiç ama hiç umurumda değil. Benim en büyük güvencem bu ülkenin saygıdeğer insanlarıdır” dedi.

Suriye ve Irak tezkerelerine ‘Hayır’ oyu vermelerine ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, “Bu ülkenin topraklarına yabancı postallar bassın istemem” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • “Her yatırımın kaça mal olduğu yazılı. Bu ayrıntı demokrasinin temelini belirleyen bir ayrıntıdır. Hepimiz ödediğimiz verginin hesabını sorabilirsek o zaman bu ülkeye gerçek demokrasiyi getireceğiz.
  • Yatırım yapıyor merkezi hükümet ama kaça yapıldığı ‘ticari sır’, parasını ben ödeyeceksem bunun ticari sırrı mı olur? O zaman devletin şeffaf olması lazım, Osman Başkanın şeffaf olduğu gibi.
  • Uluslararası Derecelendirme Kuruluşları diyorlar ki Muğla’nın kredi notu 3A. Olağanüstü bir rakam. Yani hükümetin aldığı krediden çok daha düşük faizle kredi alma imkanına sahip. Merkezi hükümete, uluslararası finans kuruluşları yeteri kadar güven duymazken Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne çok daha fazla güven duyuyorlar.
  • Bütün belediye başkanlarımız aynı ilkelerden yola çıkarak hizmet veriyorlar. 7 ilkemiz var. Birinci ilkemiz şuydu harcadığınız para vatandaşın parası hepsinin hesabını vereceksiniz. Asla vatandaşlar arasında ayrım yapmayacaksınız. Yoksul mahallelere pozitif ayrımcılık yapacaksınız. Yerel yönetimlerinde yaptıklarımızın daha fazlasını Türkiye genelinde yapacağız.
  • Vatandaşların büyük sıkıntıları var biliyorum. Az önce vatandaşları dinledik. Az kazandıklarından pek çok şeyden şikayet ediyorlar. Bu şikayetler Muğla’ya özgü değil benzeri Kars’ta da, Adana’da da yapılıyor. Önümüzde bir kış var, gerçekten bu kış Allah fakir fukaraya yardım etsin. Nasıl ödeyecek vatandaş faturalarını? Tepedekiler bunun farkında değiller. Sanıyorlar ki her şey kendilerinin yaşadığı gibi. Saray’ın yaşam tarzı ile vatandaşın yaşam tarzı arasında 180 derece fark var. Büyük sıkıntılar var.

İktidara çağrı

  • Kara kış için hükümete bir çağrıda bulundum. Bugün bile 1,5 milyonu aşkın elektriği kesilen hane sayısı var. Hükümete bir kara kış fonu kurun dedim. Kendilerine, benim tavsiyelerimi dinlerseniz sizin oyunuz artabilir ama umurumda değil, çağrı vatandaş adınadır dedim. İsteğim bu ülkede hangi partiye oy verirse versin her vatandaşın huzur içinde yaşamasıdır. Kendilerine yol gösteriyoruz. Kendileri artık ülkeyi yönetemiyorlar. Her geçen gün vatandaşın sırtındaki yük ağırlaşıyor.

Cumhuriyet Bayramı açıklaması

  • Cumhuriyet’in 98. yılı kutluyoruz. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. Yarın bunu kutlayacağız ve Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına hazırlanacağız. Geçen yüzyılda darbeler oldu, gencecik fidanlarımız, başbakanlar idam edildi. İkinci yüzyıla güçlü bir demokrasi, kadın erkek eşitliği, kadınların sosyal ve ekonomi yaşamda daha çok yer alsınlar istiyoruz. Gençlerimiz işsiz kalmasın istiyoruz. Türkiye’nin itibarı olsun diyoruz. İkinci yüzyılda hiçbir ülkenin devlet başkanı bu ülkenin başkanına ‘aptal olma’ diyememeli, bunu kabul etmemeliyiz biz.

Fezleke açıklaması

  • Son zamanlarda siyasette sertleşme var. Bana yönelik tehditler var, hiç ama hiç umurumda değil. Benim en büyük güvencem bu ülkenin saygıdeğer insanlarıdır. Ben hiçbir ayrım yapmadan insanlarıma hizmet etmek istiyorum. Terörle mücadele edilecekse, bu ülkenin saygıdeğer polisleri, şanlı şerefli askerleri yapar. Yabancı askerler gelecek Türkiye’de terörle mücadele edecek, bana da ‘Buna evet de’ diyorlar. ‘Evet’ dersek Cumhuriyet’e ihanet etmiş oluruz. Bu ülkenin topraklarına yabancı postallar bassın istemem.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER