A3 Haber

AKP’li Elitaş’tan “128 milyar dolara” ilişkin garip açıklama: Belki CHP’li işadamları döviz alıp satmıştır

AKP’li Elitaş’tan “128 milyar dolara” ilişkin garip açıklama: Belki CHP’li işadamları döviz alıp satmıştır
Ekim 29
19:50 2021

AKP’nin “128 milyar dolar nerede?” tartışmasına verdiği çelişkili yanıtlara bir yenisi eklendi. AKP’li Mustafa Elitaş, 128 milyar dolarlık Merkez Bankası rezervlerinin “pandemi krizi çerçevesinde bu ülkenin insanlarının menfaatine harcandığını” iddia etti.

TBMM Genel Kurulu’nda, 2020 Yılı Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Raporu hakkında Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyonun hazırladığı rapor görüşüldü.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş muhalefetin Merkez Bankası’nın “kayıp 128 milyar dolarlık rezerv” iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Salgını 2019’un başına çekti

Koronavirüs salgınının etkilerinden söz eden Elitaş, “salgınla 2019 yılının başından bu yana mücadele ettiklerini” iddia edip “128 milyar dolar, 2019 yılının başından 2021 yılının ilk yarısına kadar süreyle dünyanın yaşadığı pandemi krizi çerçevesinde, ülkemizde evlerine kapanan, işyerleri kapanan, faaliyetlerine devam etmeyen, işsiz kalan işçilere destek olmak üzere bu ülkenin insanlarının menfaatine harcanmıştır” dedi.

“Belki CHP’li işadamları döviz alıp satmıştır…”

“Kimi 128 diyor, kimi 118 diyor. Ama bu para hiç kimsenin cebine girmemiştir” diyen Elitaş, konuyla ilgili olarak bir de ‘CHP’li işadamları’ iddiasında bulunup “O günler içerisinde belki Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri de bankadan elektronik sistemle döviz alıp satmışlardır. Veya CHP’li iş adamları elektronik sistemlerinde ihtiyacı gereğince döviz alıp satmışlardır. Ama şunu söylüyorum, tekrar ısrarla altını çiziyorum. Bu söylediğiniz para, söylediğiniz rakam, Türk milletinin ihtiyaçlarını karşılamak, pandemi sürecinde ortaya çıkan kaosu önlemek, iş akdi feshedilmiş insanların mağduriyetini gidermek için yapılmış bir iştir” ifadelerini kullandı

CHP’den tepki 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “AKP GBV Mustafa Elitaş, Merkez Bankası’ndaki 128 milyar doların pandemi nedeniyle vatandaş için harcandığını söylemiş. MB rezervini bütçeye nasıl aktarıp harcadınız?” dedi.

Özkoç, “Devletin vatandaşa verdiği destek resmi rakamla 5,5 milyar dolar. 128 milyar dolar nerede?” diye sordu.