A3 Haber

Yazar Doğan Akhanlı yaşamını yitirdi

Yazar Doğan Akhanlı yaşamını yitirdi

Yazar Doğan Akhanlı yaşamını yitirdi
Ekim 31
21:35 2021

Yazar Doğan Akhanlı, akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi. İnsan hakları alanındaki çalışmaları ile bilinen Akhanlı, 2019’da Almanya’nın resmi nişanı olan Goethe Madalyası’na layık görüldü.

Akhanlı, 64 yaşında Berlin’de çok hızlı gelişen akciğer kanseri nedeniyle aramızdan ayrıldı. Kayıp Denizler, Denizi Beklerken, Gelincik Tarlası, Kıyamet Günü Yargıçları, Madonna’nın Son Hayali, Babasız Günler gibi yapıtların sahibi olan Akhanlı, insan hakları alanındaki çalışmaları ile de biliniyordu.

Doğan Akhanlı, 1989’da bir kişinin öldüğü döviz bürosu soygununa katıldığı iddiasıyla tutuklandı. Alman politikacılar, yazar ve sanatçılar o dönemde Akhanlı’nın beraat etmesi için çağrıda bulundu ve yazar hakkındaki davadan 2011’de beraat etti. Ancak 2013’te Yargıtay kararı bozdu ve Akhanlı hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yeniden dava açıldı.

Akhanlı, 2017’de Türkiye’nin talebi üzerine Interpol’ün çıkardığı kırmızı bülten nedeniyle İspanya’da geçici olarak tutuklandı. Yazar, o günleri Almanca kaleme aldığı “Verhaftung in Granada, oder: Treibt die Türkei in die Diktatur?” adlı kitabında okurlarıyla paylaştı.

Doğan Akhanlı kimdir?

Doğan Akhanlı, 1957’de Şavşat-Artvin’de doğdu. Mayıs 1985 ile Eylül 1987 arasında Metris Askeri Cezaevi’nde siyasi nedenlerle tutuklu olan Akhanlı, 1991 sonunda Almanya’ya göç etti. İnsan haklarının savunulmasına yönelik ve ırkçılık karşıtı çeşitli kuruluşlarda görevler üstlendi. Almancadan Türkçeye çeviriler, radyolara programlar, edebiyat söyleşileri, okumalar yaptı ve edebiyat dergilerine yazılar yazdı.

Recherche International adlı kuruluşta araştırmacı ve yazar olarak çalışan Akhanlı’nın tarih ve hatırlama kültürü üzerine yaptığı projeler, birçok ödüle layık görüldü. 1992’den beri Köln’de yaşayan Doğan Akhanlı’ya 2013 yılında “Pfarrer-Georg-Fritze” İnsan Hakları Ödülü, 2019’da Goethe Madalyası verildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER