A3 Haber

Ölen Belçikalı yazarın külleri, son kitabının mürekkebine karıştırıldı

Ölen Belçikalı yazarın külleri, son kitabının mürekkebine karıştırıldı
Kasım 01
17:25 2021

Belçika’nın en çok okunan polisiye roman yazarlarından Pieter Haspeslag’ın külleri, son kitabının basımında kullanılan mürekkebe karıştırılarak okuyucularına “hediye edildi.”

Kitaplarını “Pieter Aspe” adıyla yazan ve bu isimle tanınan Belçikalı yazar Pieter Haspeslag, geçen Mayıs’ta 68 yaşındayken akciğer hastalığından yaşamını yitirdi. Yazarın, Pieter Van In adlı hayali dedektifin maceralarını anlatan “Van In” serisinin beşinci kitabı bu hafta yayınlandı.

Kitapları filmlere ve dizilere konu olan, önemli edebiyat ödüllerine layık görülen yazar, ölmeden önce yazdığı son “Van In” kitabında okuyucuları için bir “sürpriz” planladı.

Sputnik’in aktardığı habere göre Aspe’nin son romanının ilk 25 bin baskısında kullanılan mürekkebe, ölümünden sonra yakılan yazarın külleri katıldı.

Aspe’nin eşi Tamara Hangeraf, Brugges kentindeki kitap tanıtım toplantısında, “Bunu kendisi istedi. Kitaplarında kendisinden bir parça bırakmanın hayranları için güzel bir yadigar olacağını düşündü” dedi.

Daha önce ikisi çocuklar için olmak üzere sekiz romanı yayımlanan Belçikalı Aspe, ülkesinde en çok okunan polisiye roman yazarlarından biriydi. Aspe, 2010’da prestijli Hercules Poirot yaşam boyu başarı ödülüne layık görülmüştü.