A3 Haber

İstanbul’da taksi sorununa yeni çözüm: “Karar almamızı engelleyen akılla hesaplaşacağım”

İstanbul’da taksi sorununa yeni çözüm: “Karar almamızı engelleyen akılla hesaplaşacağım”

İstanbul’da taksi sorununa yeni çözüm: “Karar almamızı engelleyen akılla hesaplaşacağım”
Kasım 02
15:47 2021

İstanbul’da 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüşmesi için kura çekimi Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde yapıldı. İBB Başkanı İmamoğlu, “Bu sorunu çözümsüz bırakmak isteyen akılla İstanbul halkı adına hesaplaşacağım” dedi.

UKOME toplantısında kabul edilen 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüşümünde hak sahipleri, Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde kura çekimiyle belirlenmeye başladı. Noter eşliğinde yapılan kura çekimi öncesinde 4 bine yakın başvuru yapıldı.

Yeni 1000 taksi plakası kararı hayata geçirilene kadar teklifin defalarca reddedildiğini anımsatan İmamoğlu, “Bu iş neden bir seneye yakın bekledi” diye sordu.

“Taksi sorunu var”

İBB başkanı şöyle konuştu: “İstanbul’da yoğun bir biçimde taksi sorunu var. Bu taksi sorununun çözümünü engelleyen akıl, hangi akıl ise ben onla kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğimi buradan belirtmek istiyorum. Asla vazgeçmeyeceğim. Hepimiz İstanbulluyuz. Kulakları tıkayamayız, kafamızı kuma sokamayız. Bu şehir 1990’lı yılların başından 6-7 milyondan 16 milyon resmi nüfusa yirmi milyon etkin nüfusa ulaştı. Etkin nüfus üç kat arttı ancak taksi sayısı hala aynı. Vatandaşlar açık bir şekilde korsan taksi kullandığını itiraf ediyor. Bu kadar açık bir biçimde itiraf edilen ve bu kadar açık bir biçimde bir sorunu dile getiren vatandaşların bu çağrıları, yeni bir yönetmelikle UKOME’de çözümsüz bırakılıyor. Karar almamızı engelleyen o akılla, İstanbul halkı adına hesaplaşacağım.”

“Ev sahibi sizsiniz” sözleriyle esnafa seslenen İmamoğlu, İstanbul’daki trafiğin pandemi döneminde özel araç kullanımıyla arttığını söyledi. Özel araç kullanımını azaltan, toplu taşıma kullanımını destekleyen politikalara öncelik verdiklerinin altını çizdi.

“Siyasi tezahürata anlam veremiyorum”

Taksi dönüşüm projesine karşı çıkan esnafın siyasi tezahürat yapmasına anlam veremediğini belirten İmamoğlu şöyle devam etti: “Derdiniz üzüm yemek mi? Bağcıyı dövmek mi? Bağcıyı dövme niyeti olan akla buradan sesleniyorum. Ben hayatımda hiç dayak yemedim. Çünkü toplumsal işlerde böyle bir hamle yapacak bir insan değilim. Hak ve hukuku korurum. Az önce sordum davetli olmasına rağmen o esnaf odası başkanı bugün aramıza katılmamış. O esnaf odasına, bin tane yeni taksi katılıyor. O taksici esnafı da yarın odaların seçiminde oy kullanacak. Bari gel de onlara kendini göster.”

3,5 yılda ilk defa zam yaptıklarını vurgulayan İmamoğlu şu ifadeleri kullandı: “Ben esnafımın, helalinden kazandığı parayı evine götürsün, çocuklarını mutlu etsin istiyorum. Benim esnafım geçinemiyor yani ben kafamı kuma mı sokacağım? Hak ettiği zammı vermek zorundayız. Zammı yapan Ekrem İmamoğlu değil ki. Bu ülkede enflasyonun yüzde otuza siz ya da biz çıkarmadık. Çıkaran bu ülkenin ekonomisini yöneten akıl, o akıl.”

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER