A3 Haber

Prof. İlber Ortaylı’dan “Türkiye’de senato oluşturulmalı” önerisi

Prof. İlber Ortaylı’dan “Türkiye’de senato oluşturulmalı” önerisi

Prof. İlber Ortaylı’dan “Türkiye’de senato oluşturulmalı” önerisi
Kasım 02
16:39 2021

Anayasa Mahkemesi’nin düzenlediği etkinlikte konuşan Prof. İlber Ortaylı, Türkiye’de veto hakkı bulunmayan bir senato olması gerektiğini ifade etti. Ortaylı “Böyle bir şura lazımdır” dedi.

Tarihçi ve yazar Prof. İlber Ortaylı, Türkiye’de “senato” oluşturulması gerektiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi Söyleşileri’nin ilk programında konuşan Ortaylı “Seçmenle fazla seçim teması olmayan üyelerden olması gerekiyor. Yüksek mahkeme üyelerinden, ulemadan veya seçkin, isim yapmış, yer edinmiş kimselerden oluşan bir şura olması gerekir” diye konuştu.

AYM Başkanı Zühtü Arslan, AYM üyeleri ve Yüksek Mahkemenin personeline hitap eden Ortaylı, Türkiye’de 1961 Anayasası sonrası senato oluşturulduğunu ve bir süre görev yaptığını hatırlattı. Veto hakkı bulunmayan bir danışma meclisi olan senatonun gerekli olduğunu ifade eden Ortaylı, senatonun seçkin kişilerden oluşturulmuş bir şura olması gerektiğine işaret etti ve şunları söyledi:

  • (Senato üyelerinin) Statüleri milletvekili statüsünde olmayacak. Seçmenle fazla seçim teması olmayan üyelerden olması gerekiyor. Yüksek mahkeme üyelerinden, ulemadan veya seçkin, isim yapmış, yer edinmiş kimselerden oluşan bir şura olması gerekir. Böyle bir şura lazımdır.
  • İnşallah böyle bir şurayı, böyle bir meclisi yeni anayasalar, yeni düzen yeniden diriltir diye düşünüyorum. Tabii rey, takdir sizlerindir

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER