A3 Haber

DSÖ’den çarpıcı açıklama: Şubat ayına kadar 500 bin kişi ölebilir

DSÖ’den çarpıcı açıklama: Şubat ayına kadar 500 bin kişi ölebilir

DSÖ’den çarpıcı açıklama: Şubat ayına kadar 500 bin kişi ölebilir
Kasım 04
16:20 2021

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa bölge başkanı yeni vakaların ve ölümlerin artmasıyla Avrupa ülkelerinin koronavirüsün yayılmasını engellemek için daha çok çalışması gerektiğini açıkladı.

DSÖ’nün Avrupa bölge başkanı Hans Kluge yaptığı basın açıklamasında 53 Avrupa ülkesindeki yayılma oranının “oldukça endişe verici” olduğunu ve Delta varyantı nedeniyle yeni vaka sayılarının rekor seviyelere ulaştığını belirtti.

Kluge, eğer bu şekilde devam ederse şubata kadar Avrupa’da 500 bin kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedebileceğini ifade etti.

Kluge, “Taktiğimizi Covid-19 vakalarında yaşanan artışla mücadele etmeye çalışmaktan bu artışların en başında meydana gelmesini önlemek olarak değiştirmeliyiz” dedi.

Avrupa’da yeni vaka sayıları bir önceki haftaya kıyasla geçen hafta yüzde 6 artarak yaklaşık 1.8 milyon oldu. Hayatını kaydebenlerin sayısı aynı dönemde yüzde 12 artış kaydetti.

Grip ve Covid-19 aşısı

DSÖ Avrupa Bölgesi Aşı Danışmanı Siddhartha Datta, grip ve Covid-19 aşısının aynı anda yapılmasıyla ilgili yürütülen tartışmalarına son noktayı koydu.

Datta Reuters’a yaptığı açıklamada, grip ve koronavirüs aşısının birlikte olunabileceği belirterek şu ifadeyi kullandı:

  • “Herkes her iki aşıyı da birlikte olabilir. İki aşının da etkinliğinde bir azalma olmaz.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER