A3 Haber

AKP’li başkan torpille işe alımı böyle savundu: “Yoksul akrabam olamaz mı?”

AKP’li başkan torpille işe alımı böyle savundu: “Yoksul akrabam olamaz mı?”
Kasım 06
10:00 2021

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, belediye işçi olarak amcasının oğlunu almasına yönelik eleştirilere, “Ben 2.5 yıldır hiçbir akrabamı belediyeye almadım. Belediye meclisi üyesinin ya da benim akrabam olup yoksul olan kimse olamaz mı?” cevabını verdi.

AKP’li Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, kuzenini işe almasına yönelik eleştirilere, “Yoksul olduktan sonra ve işe ihtiyacı olduktan sonra kimin akrabası olduğunun önemi yok. Kaldı ki gerçekten belediyede personel eksikliği sıkıntımız var” ifadeleriyle yanıt verdi.

Elazığ’ın AKP’li Karakoçan Belediyesi’ne bağlı bir şirkete çeşitli birimlerde çalıştırılmak üzere 24 işçi alındı. İşçi alımında Karakoçan Belediye Başkanı AKP’li Ayhan Akbaba’nın amcasının oğlu ile birçok AKP’li meclis üyesinin akrabaları ve AKP Karakoçan İlçe Gençlik Kolları Başkanı Tayyip Akbulut’un olması tartışma yarattı.

DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Mehmet Kangal, “Vatandaşımızın hakkını gasp eden bu zihniyet, acilen yapılan yanlıştan dönmeli ve adaletli bir şekilde işçi alımlarını gerçekleştirmelidir” diyerek belediye yönetimine çağrıda bulundu.

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre, eleştirilere yanıt veren Karakoçan Belediye Başkanı Ayhan Akbaba ise sürecin hukuka uygun olduğunu iddia etti, akrabasının işe alınmasını ise şu sözlerle savundu: “İşe alınan kişilerin birçoğu işe ihtiyacı olan gariban insanlar. Alınan kişilerin hiçbiri yönetici olarak alınmadı, hepsi çeşitli birimlerde işçi olarak alındı. Örneğin, iş başvurusu yapanlardan biri de amcamın oğlu kendisi de temizlik işlerine alınmış. Belediye meclisi üyesinin ya da benim akrabam olup yoksul olan kimse olamaz mı?”

“Kimin akrabası olduğunun önemi yok”

Akbaba, şöyle devam etti:

“Ben 2.5 yıldır hiçbir akrabamı belediyeye almadım. Yoksul olduktan sonra ve işe ihtiyacı olduktan sonra kimin akrabası olduğunun önemi yok. Kaldı ki gerçekten belediyede personel eksikliği sıkıntımız var.”