A3 Haber

İngiliz medyası: Türkiye en ucuz tatil rotası oldu

İngiliz medyası: Türkiye en ucuz tatil rotası oldu
Kasım 06
20:05 2021

İngiltere’de döviz kuru hareketleri incelenerek hazırlanan ‘Holiday Money Index 2021’ raporu yayımlandı. Buna göre, İngilizler için en ekonomik ülke Türkiye oldu.

Sıralamada, Türkiye Jamaika, Mauritius ve Kenya gibi ülkelerin üstünde yer aldı. Raporda, sterlinin Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 73’lük bir değer kazandığına dikkat çekilirken, Türkiye’nin ekonomik avantajlar sebebiyle en çok tercih edilen ülke olması bekleniyor.

“Avrupa’daki en uygun fiyatlı tatil adresi”

Sözcü’nün haberine göre, döviz kuru hareketleri baz alınarak hazırlanan raporda, Jamaika, ikinci sırada yer aldı. Jamaika parasının sterlin karşısında yüzde 34 oranında bir değer kaybı yaşadığı hatırlatıldı. Doğu Afrika’daki Mauritius üçüncü sırada yer alırken, ülkenin para biriminin sterlin karşısında yüzde 29’luk bir değer kaybı yaşadığı ifade edildi. Yine bir Afrika ülkesi olan Kenya da dördüncü sırada yer aldı.

Ortalama maliyetler alınarak , ‘Post Office Travel Money’ tarafından hazırlanan raporda, Avrupa’daki en uygun fiyatlı tatil adresi olarak Türkiye işaret edildi.

‘Dört kişilik bir ailenin en hesaplı tatil yapabileceği 10 yer’ sıralamasında Marmaris’e ilk sırada yer verildi. Post Office Travel Money yöneticisi Nick Boden, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sterlin’in gücü gerçek bir ikramiyedir, ancak tek tek ülkelerde yaşamanın maliyetini de dikkate almak önemlidir” ifadelerini kullandı.