A3 Haber

Akşener’in talebiyle istifa eden Lütfü Türkkan’ın yerine gelen isim belli oldu

Akşener’in talebiyle istifa eden Lütfü Türkkan’ın yerine gelen isim belli oldu

Akşener’in talebiyle istifa eden Lütfü Türkkan’ın yerine gelen isim belli oldu
Kasım 08
15:30 2021

Bingöl’de şehit yakınına küfür ettikten sonra Genel Başkan Meral Akşener’in talebi üzerine Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın yerine Erhan Usta getirildi.

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Bingöl’de şehit yakını olduğunu iddia eden bir kişiye ettiği küfrü kabul ederek Meral Akşener başta olmak üzere tüm kadınlardan ve herkesten özür diledi.

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, bugün yaptığı açıklamada Bingöl’de vatandaşa küfür eden İyi Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın görevinden alındığını açıkladı. İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu konuyla ilgili şunları söyledi:

  • “Partimiz kurulduğu günden beri çeşitli itham ve hakarete maruz kaldı. Ancak hiçbir gerekçe Lütfü Türkkan’ın yaptığı hatayı görmezden gelemez. Biz hatasının bedelini ödeyen bir partiyiz. Yanlışı yapanı görevden çekmeyi bilir. Bugün de Türkkan’ı görevden çekiyoruz. Bizim kitabımızda böyle bir küfürün, hakaretin yeri yoktur. Biz hata yapanları makamdan çekiyoruz.”

Erhan Usta kimdir?

Türk bürokrat ve siyasetçi Erhan Usta, 1966 tarihinde Samsun’un Havza ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Havza’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. ABD Northeastern Üniversitesi’nde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölüm birincisi olarak master derecesi aldı. Hala Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisat Anabilim Dalında doktora çalışması devam etmekte.

Devlet Planlama Teşkilatı (Kalkınma Bakanlığı)’nda Uzman Yardımcısı, Uzman, Daire Başkanı, Genel Müdür, Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. İstanbul Finans Merkezi Koordinatör Yardımcılığının yanı sıra 10 yıl süreyle İç Denetim Koordinasyon Kurulu Üyeliği, kamu şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri görevlerinde bulundu.

Siyasi kariyeri

Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Samsun milletvekili seçildi, iki yıl süreyle MHP grup başkanvekilliği yaptı.

16 Ocak 2019 tarihinde MHP ve AKP’nin yerel seçim ittifakına ilişkin “Jest ile rest arasında bir harf farkı var. İttifak olmazsa olmazımız değil” dediği için partisinden ihraç edildi.

Bunun üzerine 2019 yerel seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bağımsız aday oldu ve oyların yüzde 21,08’ini aldı.

İYİ Parti’ye katılması

9 Eylül 2020 tarihinde Ankara’da düzenlenen törenle İYİ Parti’ye katıldı, rozetini Meral Akşener’den aldı. Aynı partide Ekonomi politikaları başkanlığı görevinede getirmiştir.

Usta, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ilgili Haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER