A3 Haber

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan skandal “nikah tarifesi”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan skandal “nikah tarifesi”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan skandal “nikah tarifesi”
Kasım 11
17:58 2021

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, nikah tarifeleriyle ilgili Belediye Meclisine sunacakları teklifi açıkladı. Teklifin kabul edilmesi durumunda; kentte kişilerin ilk, ikinci ve üçüncü evliliklerinden farklı nikah ücretleri alınacak. Bolu’da evlenmek isteyen yabancılar ise nikah için 100 bin lira ödemek zorunda olacak.

Sığınmacılara ve kadınlara yönelik ırkçı ve ayrımcı ifadeleriyle tepki toplayan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında nikah tarifeleri ile ilgili yeni bir karar verdiklerini açıkladı. Özcan, kentte evlenecek taraflardan birisinin veya ikisinin de yabancı uyruklu olması halinde nikah ücretinin 100 bin lira olacağını söyledi.

Belediyenin 2022 yılı bütçe gelir tarifeleri hakkında bilgi veren Özcan, “Nikah ücretleriyle ilgili bir konu var. Değişik bir karar veriyoruz. Şimdi taraflardan ikisinin de ilk nikahıysa fiyat tarifesindeki düşük rakam uygulanacak, iki tarafında da ilk evliliğiyse ucuz olacak. Taraflardan birinin ikinci nikahı olması halinde nikah ücreti 5 bin lira. Taraflardan birinin üçüncü nikahı olması halinde ise nikah ücreti 50 bin lira. Taraflardan birisinin veya ikisinin de yabancı uyruklu olması halinde nikah ücreti 100 bin lira” dedi.

“Yabancı uyruklu Bolu’ya yerleşmesin ve çoluk çocuk sahibi olmasın”

Aldıkları kararı savunan Özcan, “Bunu ne için yapıyoruz? İlk 3 maddede aileyi korumak ve boşandırmayı özendirmemek için yapıyoruz. Anayasa’nın 74’üncü ve 76’ncı maddelerine göre, aile bütünlüğünü korumak için uygulama yapıyoruz. Peki, taraflardan birinin yabancı uyruklu olması ya da ikisinin de yabancı uyruklu olmasını halinde ‘100 bin liradır nikah ücreti’ derken neyi kast ediyoruz? İki şeyi kast ediyoruz; hanımı ölmüş. Bizim amca gidiyor, yabancı bir kadını alıp getiriyor. Çoğunda da amcamız dolandırılıyor. Ama çoluğu, çocuğu huzursuz. Miras hukuku konusunda sıkıntılar ortaya çıkıyor. İkincisi; iki yabancı uyruklu Bolu’da evlenmesin. Bolu’ya yerleşmesin ve çoluk çocuk sahibi olmasın. 2 Suriyeli, 2 Iraklı burada evlenmesin diye bu düzenlemeyi getiriyoruz” diye konuştu.

“Zina suçu yeniden Türk Ceza Kanunu’na konulmalıdır”

“Zinanın suç olmaktan çıkarılmasından sonra ülkede boşanma oranları hızlı bir şekilde arttı” ifadelerini kullanan Özcan, “O yüzden zina suçu, Türk Ceza Kanunu’na konulmalıdır. Benim düşüncem bu. Belediye olarak sosyal sorumluluğumuz var. Gençlerimizi boşanmaya teşvik edici değil, tam tersi boşanmamaya teşvik etmemek için, aile bütünlüğünü korumak için, anası babası ayrılmış çocukların travmalar yaşamaması için bu kararları alıyoruz. İkincisi yabancıların Bolu’da evlenip, kente yerleşmelerini, çoluk çocuk sahibi olmalarını istemiyoruz. Ülkelerine dönmelerini istiyoruz, bu yüzden bu kararları da teklif ediyoruz. Mecliste de oy birliğiyle geçeceğini düşünüyorum. Muhalefet meclis üyelerinden bir tanesi bile buna hangi gerekçeyle itiraz edecek merak ediyorum. İtiraz edene de ‘kardeşim ikinci evlilik peşinde misin? Üçüncü evlilik peşinde misin? sorusunu sorarım” diye konuştu. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER