A3 Haber

BİM: Satış fiyatının yüksek olması sebebiyle şeker tedarik etmekte zorlanıyoruz

BİM: Satış fiyatının yüksek olması sebebiyle şeker tedarik etmekte zorlanıyoruz

BİM: Satış fiyatının yüksek olması sebebiyle şeker tedarik etmekte zorlanıyoruz
Kasım 12
14:17 2021

BİM’den yaklaşık bir haftadır toz ve küp şekerin bulunmadığı iddiasına yanıt geldi. BİM, “Şeker fabrikaları son günlerde satışı azalttı. Bu nedenle uygun fiyatlı şeker tedarikinde zorlanıyoruz” dedi.

Rekabet Kurumu tarafından açılan soruşturmada fahiş fiyat uygulama suçundan 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası kesilen beş  zincir market ile iki tedarikçi firmadan en çok cezayı BİM marketler zinciri almıştı. 958 milyon TL ceza kesilen BİM’den bir haftadır neden toz veya küp şeker olmadığına ilişkin yanıt geldi.

Sosyal medyada bir süredir BİM market zincirinde bir haftadır toz şeker ve küp şekerin bulunmadığı ve rafların boş kaldığı yönünde iddialar dolaşıyordu.

Bir sosyal medya kullanıcısının “Bulunduğum şehirdeki BİM mağazalarında 1 haftadır şeker yok; toz da, küp de.” ifadelerini kullandığı stok sorununa ilişkin BİM, “tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız.” ifadelerini kullandı.

“Tedarikte zorlanıyoruz”

Milli Gazete’nin haberine göre Türkiye’deki şeker üretiminin AKP iktidarı döneminde özelleştirilen Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından yapıldığını hatırlatan BİM, “Şekerin piyasa fiyatı da devletimizin yönetimindeki üretici kuruluşun satış fiyatına göre oluşmaktadır. Şirketimiz bu şekilde oluşan şeker piyasasından temin ettiği şekeri, düşük kar ve asgariye indirilmiş işletme maliyeti ile tüketiciye ulaştırmak gayreti içindedir.” dedi.

Şeker fabrikalarının son günlerde şeker satışını neredeyse durdurduğunu vurgulayan BİM, “Diğer üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız.” açıklamasını yaptı.

BİM’den yapılan açıklama şu şekilde:

  • “Ülkemizdeki şeker üretiminin yaklaşık yarısı kamu kuruluşu niteliğindeki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından gerçekleştirilmekte, şeker pancarı fiyatı devletimiz tarafından tespit ve ilan edilmektedir. Dolayısıyla şekerin piyasa fiyatı da devletimizin yönetimindeki üretici kuruluşun satış fiyatına göre oluşmaktadır. Şirketimiz bu şekilde oluşan şeker piyasasından temin ettiği şekeri, düşük kar ve asgariye indirilmiş işletme maliyeti ile tüketiciye ulaştırmak gayreti içindedir.
  • Şeker fiyatını ve piyasasını yöneten, yönlendiren üretimin yaklaşık yarısını temin eden kamu kuruluşlarına şirketimizin güveni sebebi ile hiçbir dönemde stoklama gibi bir eylemde bulunulmamıştır. Devletimizin sahibi olduğu Şeker üreticisi kurum kayıtlarından BİM’in stok amaçlı şeker satın almadığı görülecektir. Bu sebepledir ki Ülkemizin en büyük tedarikçisi olan Kamu kuruluşunun bu günlerde şeker satışını neredeyse durdurması, diğer üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız.”

İlgili Haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER