A3 Haber

AKP için liyakat demek “akraba” demek: Van’da AKP’li vekilin yakınları sağlıktan eğitime her yerde yönetici!

AKP için liyakat demek “akraba” demek: Van’da AKP’li vekilin yakınları sağlıktan eğitime her yerde yönetici!

AKP için liyakat demek “akraba” demek: Van’da AKP’li vekilin yakınları sağlıktan eğitime her yerde yönetici!
Kasım 13
09:48 2021

Milyonlar açlıkla sınanırken AKP’nin kayırdığı isimler, liyakat olmadan kamuda istihdam edilmeye devam ediyor. Van’da AKP milletvekili Abdulahat Arvas’ın akrabalarının başta eğitim olmak birçok kamu kurumunda yönetici pozisyonunda görev yaptığı belirlendi.

AKP’li Şırnak milletvekili Rizgin Birlik ve Şırnak’ın Güçlükonak Belediye Başkanı Bahattin Aktuğ’un akraba ve yakınlarının yönetici olarak kentteki birçok kamu kurumunda görev yaptığını ortaya çıkmasının ardından AKP’li Arvas’ın yakınlarının, kamuda yönetici pozisyonunda görev yaptığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten İlayda Kaya’nın haberine göre, Liyakat çağrısı yapan Vanlı yurttaşlar, “Arvas ailesi çok kalabalık ve köklü bir aile. Van’daki birçok kurum da ellerinde. Arvas soyadın varsa tüm kapılar sana açılıyor. Kayırmacı yaklaşımlar var. Zaten kentte her yer AKP’lilerin elinde. Milletvekili Arvas, yetkililere sesimizi duyurmadığı gibi bir de aynı soyisimde olanların hem kamu kurumlarında çalıştığını hem de yükseltildiğini görüyoruz. Van’daki her birimde ‘Arvas’ soyisimli birisi var. Vanlılar olarak bu durumdan şikâyetçiyiz. Artık liyakatsiz, torpilli ve kayırmacı yaklaşımlardan vazgeçilsin” dedi. Yurttaşlar, söz konusu isimlerden bazılarının Abdulahat Arvas’tan önce kamuda çalıştığını ancak milletvekili ile birlikte yükseldiğini söyledi.

Eğitimden sağlığa, itfaiyeden bankaya Arvas saltanatı…

Yurttaşların verdiği bilgiye göre AKP Van Milletvekili Abdulahat Arvas’ın akraba ve yakınlarının görev aldığı kurumlar ve görevleri şöyle: Reşit Arvas, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi akademik personel; Meki Arvas, Bahçesaray Belediye Başkanı; Cüneyt Arvas, Özalp İlçe Milli Eğitim Müdürü; Sıbgatullah Arvas, Gevaş İlçe Müftüsü; Übeydullah Arvas, Tuşba İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü; Turgut Arvas, Ziraat Bankası Van Bölge Yöneticisi; Abdulhadi Arvas, KOSGEB Müdür Yardımcısı; Abdulilah Arvas, Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda yönetici; Adil Arvas, Van İl Sağlık Müdürlüğü’nde çalışan ve kızı Şeyma Arvas, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim görevlisi.

Öte yandan Nurullah Arvas’ın Diyanet-Sen Van Şube Başkanı, Cihannüma Van Yönetim Kurulu üyesi, Van Kurumsal İletişim Başkanı, Memur-Sen Van İl Başkan Yardımcısı ve Diyanet-Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi olarak görev yaptığı belirlendi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER