A3 Haber

Sağlık Bakanı: Favipiravir ve Molnupiravir’in kullanımıyla ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecek

Sağlık Bakanı: Favipiravir ve Molnupiravir’in kullanımıyla ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecek
Kasım 24
21:54 2021

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın kontrolünde yeni tedavilerin devreye alınacağını belirterek, “Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı. Söz konusu ilacın öncelikle önemli bir yan etkisinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur” dedi. Koca, Favipiravir ve Molnupiravir’in kullanımı ile ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecektir” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu bugün video konferans yöntemiyle toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başkanlığında yapılan toplantının gündeminde vaka sayılarındaki artış ve TURKOVAC aşısının Faz-3 çalışmaları vardı.

Sağlık Bakanı Koca, toplantı sonrasında yazılı bir açıklama yayınladı.

“Salgın kontrolünde artık yeni tedaviler de devreye alınacak” denilen açıklamada sağlık çalışanlarının isteğe bağlı olarak bir hatırlatma dozu aşısı daha olabileceği belirtildi.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı. Söz konusu ilacın öncelikle önemli bir yan etkisinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Ayrıca kendi verilerimizde hafif ve orta vakalarda semptomların süresini kısalttığı görülmüştür.
  • Kullanılan hasta gruplarındaki gerçek yaşam verileri değerlendirildiğinde etkinliği ile ilgili çıkan sonuçlara göre daha önce belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin hekimi hastanın klinik durumuna göre karar verilebilecektir.