A3 Haber

DSÖ yeni varyanta “Omicron” adını verdi

DSÖ yeni varyanta “Omicron” adını verdi

DSÖ yeni varyanta “Omicron” adını verdi
Kasım 26
21:45 2021

Dünya Sağlık Örgütü, Güney Afrika’da tespit edilen yeni koronavirüs varyantına “Omicron” adını verdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yönetimi, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde görülen ve yeni tip koronavirüsün (Covid-19) B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni varyantının tehlike durumunu incelemek üzere toplantı gerçekleştirdi.

Güney Afrika’da tespit edilen yeni varyanta Dünya Sağlık Örgütü ‘Omicron’ adını verdi. DSÖ’den yapılan açıklamada “Ön bulgular yeni varyantın daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde” denildi.

BM’nin Cenevre ofisindeki basın toplantısında konuşan DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier, örgütün yeni Covid-19 varyantına ilişkin gelişmeleri “yakından takip ettiğini” vurguladı.

Lindmeier, yeni varyantın çok sayıda mutasyona uğradığı ve mutasyonların takibi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirterek, “Yeni varyantın etkileri ve endişe konusu olup olmadığını tespit etmek birkaç hafta alacak” dedi.

Yeni varyantın tespit edilmesini dünyada salgını takip sisteminin iyi işlemesine bağlayan Lindmeier, “Bu tür varyantların ortaya çıkmasını önlemek için daha fazla kişinin aşılanması ve sağlık güvenliğimizi korumak için her türlü tedbirin alınması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Lindmeier, maske takma, kalabalık alanlardan kaçınma, hijyen ve havalandırma gibi tedbirlerin dün olduğu gibi bugün de virüse karşı etkili olacağını hatırlattı.

İlgili haberler:

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER