A3 Haber

Cumhuriyet gazetesindeki işten çıkarmalar protesto edildi

Cumhuriyet gazetesindeki işten çıkarmalar protesto edildi
Kasım 30
17:38 2021

Cumhuriyet gazetesinden sekiz kişinin işine son verilmesi gazetenin önünde protesto edildi.

Cumhuriyet gazetesinden sekiz çalışanın işine son verildi. Gazetede örgütlü Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) bugün İstanbul’daki gazete merkezi önünde işten çıkarmaları protesto ederek, sekiz kişini işe iadesini istedi. Açıklamaya DİSK’e bağlı Basın- İş Sendikası da destek verdi. Açıklama öncesinde gazete önüne polis çağırılması tepki çekti.

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, 18 yıl aranın ardından Cumhuriyet gazetesiyle toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını anımsatarak, şunları söyledi:

  • Zor bir dönemdi. Arkadaşlarımızın iradesiyle sözleşmeyi imzaladık. Sözleşmenin hemen arkasından sekiz meslektaşımız işten atıldı. Sekiz meslektaşımızın tamamı sendika üyesiydi. Sendika üyelerini hedef almışlardı ve bu toplu sözleşmenin imzalanması için çaba sarf eden arkadaşlarımızdan seçilmiş bir sekiz kişiydi. Bunu normal bir ekonomik gerekçe diye tarif edilemeyecek bir işten çıkarma nedeniydi. Kaldı ki bir gazetede ekonomik sıkıntılar yaşansa dahi bir sendika ile toplu iş sözleşmesi imzalamışsanız, altında imzanız olan metne tabi görüşmeler yaparak, diyalog kurarak bunu yapılması gerekiyordu.
  • İşten atılan sekiz meslektaşımız geri dönene kadar bu mücadeleyi yürüteceğiz ve altına imza attıkları toplu iş sözleşmesini uygulatana kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Bugün destek için geldiğimiz arkadaşlarımızı önümüzdeki günlerde alkışlarla içeriye uğurlamak için bir araya geleceğiz.

Ayut Küçükkaya: Arkadaşlarımın yanındayım

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da kendisini Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Alev Coşkun’un TGS ile toplu iş sözleşmesi imzalanmadan önce sendikadan istifaya zorladığını hatırlatarak, “Dört ay sonra bu kez toplu sözleşme imzalandıktan sonra Alev Coşkun ve şirket yönetimi, ekibimden sekiz tane arkadaşımı işten kovma kararı aldı. Benim bilgim ve dahilim olmadan, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyelerini büyük çoğunluğunun bilgisi olmadan yapılan bu işlemi kınıyorum. Arkadaşlarımın yanındayım” diye konuştu.

Gazete önünde yapılan ortak açıklamada ise çalışanların bu kararı tanımadığı, gazeteyle ilgili kararlarda tek yetkili kılınan Yürütme Kurulu ve Genel Yayın Yönetmenliği makamının iradesinin çiğnendiği ifade edildi. Açıklamada, “Arkadaşlarımızın aramızdan koparılmasına gerekçe olarak gösterilen ‘ekonomik nedenler’ savını kabul etmiyoruz” denildi.