A3 Haber

Sağlık çalışanları “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne karşı İzmirde miting yapacak

Sağlık çalışanları “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne karşı İzmirde miting yapacak

Sağlık çalışanları “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne karşı İzmirde miting yapacak
Kasım 30
17:55 2021

Sağlık çalışanları, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin geri çekilmesi için 4 Aralık’ta İzmir Gündoğdu Meydanı’nda miting yapacak. İzmir Sağlık Platformu açıklamasında, “Bu yönetmelikle aile sağlığı merkezinde çalışanların adeta ipi çekilmiş, karanlık bir süreç başlamıştır. Yönetmelik iptal edilene kadar mücadelemiz sürecek” denildi.

İzmir Sağlık Platformu, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz. Ceza, köle ve gasp yönetmeliğini kabul etmiyoruz” başlığıyla Gündoğdu Meydanı’nda 4 Aralık Cumartesi günü saat 13.30’da Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin geri çekilmesi için miting yapılacağını duyurdu.

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, mitinge sağlık emekçileri ile yurttaşları beklediklerini belirterek, “Umuyoruz ki şu ana kadar taleplerimizi dile getirmemize rağmen kulaklarını tıkayan, gözlerini kapatan yöneticiler, bu isyanımızı ve çığlığımızı duyarlar. Umarız bu ceza yönetmeliği geri çekilir” dedi.

Sağlık Platformu adına ise basın açıklamasını İZAHED Başkanı Funda Müftüoğlu yaptı. Açıklama şöyle:

  • 30 Haziran 2021 tarihinde yayınlanıp 1 Temmuz 2021 itibariyle yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile karanlık bir süreç başlamıştır. Aile hekimliği sisteminin başladığı 2005 yılından günümüze, sistemdeki yanlışlara, tüm zorluklara rağmen mesleğimize olan saygımız ve görev bilinci içinde bireysel çabalarımızla yürütmeye çalıştığımız koruyucu hekimlik hizmetlerinde kat ettiğimiz yol yok sayılmış, bu yönetmelikle aile sağlığı merkezinde çalışanların adeta ipi çekilmiştir. Bu yönetmelik, bırakın sorun çözmeyi, birinci basamak sağlık hizmetlerinde zafiyete yol açıp sistemi çalışamaz hale getirecektir. ‘Kervan yolda düzülür’ mantığı ile sahanın gerçeklerinden uzak ve kapalı kapılar ardında hazırlanan yönetmeliğin, adı her ne kadar, ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ olsa da barındırdığı koşullar, ihtar puan cetvelindeki maddeler ve şartlar sebebiyle düpedüz bir ceza yönetmeliğidir. İfade özgürlüğünü kısıtlayan, halkın gerçek bilgiye ulaşmasına engel olmayı amaçladığı anlaşılan yeni ceza puanı uygulaması da bu yönetmeliğin en can alıcı noktalarından birisi olarak ortaya çıkmaktadır.
  • Bu yönetmelikle özlük haklarımız ve iş güvencemiz, adil olmayan ceza uygulamaları ve puanları ile tehdit altına alınmaktadır. Yönetmelik barındırdığı maddelerle keyfi uygulamaların önünü açmakta, Aile Sağlığı merkezi çalışanlarının geleceğini ne yazıktır ki yöneticilerin insafına bırakılmaktadır. Ayrıca yıllardır yaptığımız kronik hasta takiplerinin HYP (hastalık yönetim platformu) yeni bir angarya olarak personelin ve sistemin kaldıramayacağı bir iş yüküne neden olacaktır. Yönetmeliğin yayınlandığı andan itibaren dernekler, meslek örgütleri ve sendikaların merkezlerince hukuki açıdan masaya yatırmış, yönetmeliğin iptali talebiyle, Danıştay’a art arda davaları açılmıştır. İzmir Sağlık Platformu olarak 4 Aralık’ta İzmir’ de Gündoğdu Meydanı’nda susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz! Ceza yönetmeliğini, köle yönetmenliğini, gasp yönetmeliğini kabul etmiyoruz. Bu yönetmelik iptal edilene dek mücadelemizi sürdüreceğimizi ve direneceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles