A3 Haber

Nurettin Nebati devir teslim töreninde duyurdu: “Bizim önceliğimiz yüksek faiz olmayacak”

Nurettin Nebati devir teslim töreninde duyurdu: “Bizim önceliğimiz yüksek faiz olmayacak”

Nurettin Nebati devir teslim töreninde duyurdu: “Bizim önceliğimiz yüksek faiz olmayacak”
Aralık 02
16:21 2021

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM Genel Kurulunda yemin etti. Yeminin ardından devir teslim töreninde açıklamalarda bulunan Nebati, “En önemli önceliğimiz yüksek faiz değil yatırım ve istihdam olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı kararı ile dün gece görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Nureddin Nebati atandı.

Nebati, TBMM Genel Kurulunda yemin etti.

Yemin töreninin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda da devir teslim töreni gerçekleşti.

“Ülkemiz için, devletimiz için doğru olanı yapmaya çalıştık” diyen Lütfi Elvan, “Çok güçlü bir kamu maliyesini bakanımıza bırakıyorum” diye konuştu.

Bakan Elvan’ın açıklamaları:

  • Cumhurbaşkanımızın desteğiyle gelirleri artırıcı, giderleri azaltıcı önlemler aldık. 2021 bütçesinde bütçe açığını 3.5’a çekme kararı aldık. Covid destekleri hariç mali disiplinden asla vazgeçmedik. Bu yıl sonu muhtemelen yüzde 2 altında bütçe açığı öngörüyoruz. Borçlanma açısından da oldukça başarılı bir yıl geçirdik. Hazine kasamızı güçlü nakit rezervi ile sayın bakanımıza teslim ediyoruz. Bu yıl yüksek büyümeye rağmen, milli gelirin yüzde 1’i kadar bir cari açıkla kapatacağız. Ülkemizin yarınları için gecemizi gündüzümüze kattık. Kendi kontrolüm altında olan kamu maliyesinde, çok güçlü bir kamu maliyesi sayın bakanımıza bırakıyorum. Bana güvenip bu makamı emanet ettiği için sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz etmek istiyorum. DPT’da yetişmiş bir bürokrat olarak bugüne kadar konulara teknik açıdan yaklaşmaya büyük önem gösterdim.

“Bizim önceliğimiz yüksek faiz olmayacak”

Bakan Nebati ise, “Ülkemiz için milletimiz için hayırlara vesile olacak bir devir teslim yapıyoruz. Önemli olan yaptığımız hizmetler. Sayın Cumhurbaşkanımıza bana güvenerek bu görevi verdiği için şükranlarıma sunuyor. Salgının en yoğun dönemini ekonomik olarak büyük bir başarıyla atlattık. Sürece başarıyla yön verdik. Türkiye salgın sürecinde en hızlı toparlanan ülkelerden birisi oldu. Ekonomik olarak tam bağımsız bir Türkiye dediğimiz bir yola girdik. Önceliğimiz yüksek faiz değil yatırım olacak. Yatırım ve ihracat artışını güçlendirmek, istihdamı artırmak kaydıyla, asla kulağını sokaktan uzak tutmayarak gereğini yapmak olacaktır.” ifadelerini kullandı.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER