A3 Haber

Avusturya’da yeni başbakan Karl Nehammer oldu

Avusturya’da yeni başbakan Karl Nehammer oldu

Avusturya’da yeni başbakan Karl Nehammer oldu
Aralık 06
19:54 2021

Avusturya’da, hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan eski başbakan Sebastian Kurz’un siyaseti bırakmasının ardından, iktidardaki merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) genel başkanlığına getirilen İçişleri Bakanı Karl Nehammer, ülkenin yeni başbakanı oldu.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki törende, yeni Başbakan Nehammer’in yanı sıra bazı bakanların istifası ve kabinedeki değişiklik nedeniyle yeni maliye, eğitim, içişleri ve dışişleri bakanları da yemin ederek görevlerine başladı. Yeni başbakan ve dört bakanı görevlerine atayan Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, hükümetin mücadele vermesi gerektiği en önemli konunun Covid-19 ile toplumda yol açtığı sosyal ve ekonomik sorunlar olduğunu ifade etti. Özellikle salgın hususunda verilere dayalı kararlar alınması ve koalisyon ortakları arasında oluşturulacak iyi diyalog ve iş birliğinin önemine işaret eden Van der Bellen, böylelikle son haftalarda siyaset kurumuna yönelik azalan güvenin yeniden tesis edilebileceğinin altını çizdi.

Nehammer’in resmen göreve başlamasıyla son üç ayda başbakanlık koltuğu üçüncü kez el değiştirmiş oldu. Ülkedeki müslümanlara yönelik sert tutumu ve göçmen karşıtlığı ile bilinen eski İçişleri Bakanı, yeni Başbakan Nehammer’e karşı hem muhalefet hem de sivil toplum kuruluşlarından tepki gösterdi.

Bu arada başbakanlık görevinden alınan Alexander Schallenberg, yeniden dışişleri bakanlığı görevine getirildi.

Ne olmuştu?

Avusturya’da 6 Ekim’de aralarında Kurz’un da bulunduğu 10 kişi hakkında yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla soruşturma başlatılmış, suçlamaları kabul etmeyen Kurz, koalisyon ortağı Yeşillerin baskısıyla istifa etmek zorunda kalmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER