A3 Haber

Ankara Valiliği, öğrencilerin “Barınamıyoruz” eylemini yasakladı

Ankara Valiliği, öğrencilerin “Barınamıyoruz” eylemini yasakladı

Ankara Valiliği, öğrencilerin “Barınamıyoruz” eylemini yasakladı
Aralık 10
20:28 2021

Yetersiz yurt imkanları ve ev kiralarındaki artışı protesto eden üniversite öğrencilerinin başlattığı “Barınamıyoruz Hareketi”nin Ankara’daki eylem çağrısı valilik engeline takıldı.

Eylülde yüz yüze eğitimin başlamasıyla öğrenciler üniversitesinin bulunduğu şehirde yaşayacak yer arayışına başlamıştı.

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye genelinde kiralar özellikle öğrencilerin rağbet gösterdiği semtlerde sene başına kıyasla iki kat artmıştı. Devlet yurtlarının sayısı yetersiz kalırken, özel yurt fiyatlarına yapılan zamlar da bazı öğrenciler için kalacak yer bulmayı neredeyse imkansız hale getirmişti.

Yurt ve ev bulamayan, barınma sorununa dikkat çekmek isteyen öğrenciler “Barınamıyoruz Hareketi” adıyla 19 Eylül’de sokakta yatma eylemi düzenlemeye başlamıştı.

Hareketin sosyal medya hesabından 12 Aralık’ta Ankara’da yapılacak eylem için yapılmıştı.

Ancak Ankara Valiliği eyleme izin vermeyeceğini duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haberlerde, “12 Aralık 2021 Pazar Günü Bütün Gençler Ankara’ya/Barınamıyoruz Hareketi 12 Aralıkta Ankara’ya Gidiyor” çağrısıyla Ankara’ya gelinerek protesto eylemi düzenlenmek istendiği belirtildi.

Açıklamada, “Etkinlikler, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17’nci ve 22’nci maddeleri gereğince, ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk görevinin ifası bakımlarından uygun görülmemiştir. İlan olunur” ifadelerine yer verildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER