A3 Haber

Tıbbi cihaz krizi: Hayati ameliyatlar yapılamıyor, hastalar özele yönlendiriliyor

Tıbbi cihaz krizi: Hayati ameliyatlar yapılamıyor, hastalar özele yönlendiriliyor

Tıbbi cihaz krizi: Hayati ameliyatlar yapılamıyor, hastalar özele yönlendiriliyor
Aralık 15
12:18 2021

Tıbbi cihaz ve medikal sorunlarının sürdüğü, bazı önemli ameliyatların yapılamadığı öğrenildi. Öte yandan hastalar bazı ameliyatlar için özel hastanelere yönlendiriliyor.

CHP PM üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, tıbbi cihaz ve medikal firmalarının sorunlarını Meclis gündemine getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’te bir soru önergesi veren Yüceer, “Yaşanan kriz nedeniyle, kalp, beyin, ortopedi, plastik cerrahi gibi hayati önem taşıyan branşlarda ameliyat olmayı bekleyen hastalar, özel hastanelere yönlendirilirken maddi gücü olmayan yurttaşın çaresiz bekleyişi sürmektedir” dedi.

Kamu hastanelerine tıbbi malzeme satışlarının durmasıyla başlayan krizin henüz aşılamadığının altını çizen Dr. Yüceer şöyle konuştu:

Medikal ve tıbbi cihaz üreticilerinin iki yılı bulan tahsilatlarını alamadıkları gerekçesiyle kamu hastanelerine tıbbi malzeme satışlarını durdurmasıyla başlayan kriz, henüz aşılamamıştır. Hastanelerdeki yaşanan medikal ve tıbbi cihaz sorununun ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çözüm için sektör temsilcileriyle bir araya gelmiş, 25 Aralık’a kadar firmalara 3 milyar lira ödeme yapılacağını taahhüt etmişti. Firmalar, taahhüt üzerine kamu hastanelerine yeniden malzeme vermeye başlamıştır. Ancak bazı üniversite ve tıp fakültesi hastanelerinde sorunun henüz çözülemediği belirtilmektedir.

“Maddi gücü olmayan hastalar çaresiz”

Tıbbi cihaz ve medikal sektörünün yaşadığı kriz nedeniyle hayati önem taşıyan bazı ameliyatların yapılamadığını, bunun bir halk sağlığı sorunu haline gelmeye başladığını ifade eden Dr. Yüceer, “Kriz nedeniyle, kalp, beyin, ortopedi, plastik cerrahi gibi hayati önem taşıyan branşlarda ameliyat olmayı bekleyen hastalar, özel hastanelere yönlendirilirken maddi gücü olmayan yurttaşın çaresiz bekleyişi sürmektedir” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Yüceer önergesinde Bakan Koca’ya şu soruları sordu:

  • Kamu ve üniversite hastanelerinin 2021 Aralık ayı itibarıyla tıbbi cihaz ve medikal sektörüne olan güncel borcu ne kadardır?
  • Kamu ve üniversite hastanelerinin tıbbi cihaz ve medikal sektörüne olan borcunun ne zaman kapatılması öngörülmektedir?
  • Sektörün ayakta kalabilmesi için Bakanlığın aldığı tedbirler var mıdır? Varsa bu tedbirler nelerdir?
  • Son 5 yılda hangi firmalara hangi yıllarda ne kadar ödeme yapılmıştır? Ödeme yapılan firmaların ayrı ayrı isimleri nelerdir?
  • Alınan tıbbi cihazların ihaleleri hangi usule göre yapılmıştır?

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER