A3 Haber

Asgari ücrette “mutabakat sağlandı” iddiası: İşte kulislerde konuşulan o rakam

Asgari ücrette “mutabakat sağlandı” iddiası: İşte kulislerde konuşulan o rakam

Asgari ücrette “mutabakat sağlandı” iddiası: İşte kulislerde konuşulan o rakam
Aralık 16
09:15 2021

NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen, asgari ücret ile ilgili kulis bilgilerini aktararak, işçi ve işverenin mutabık kaldığı asgari ücreti açıkladı.

NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen canlı yayında asgari ücrete ilişkin son gelişmeleri aktardı. Ergen, “3 bin 900 liralık işçi ve işverenin mutabık kalınan bir asgari ücret rakamı söz konusu” bilgisini verdi.

“İşçi ve işverenin mutabık kaldığı bazı konular var” diyen Ergen, “1 Aralık’ta komisyon, tespit çalışmalarına başlamıştı. Bazı hesaplamalar halen devam ettiği için karar toplantısı için bir resmi çağrı gelmedi. Beklenti bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Bakan Bilgin ile görüşmesi yönünde” ifadelerini kullandı.

Ergen, şöyle devam etti: “Hazine’ye maliyet yaratan unsurlar var. Yaşam maliyeti konusunda komisyonda uzlaşılan rakam ağır işlerde çalışan asgari ücretli için 3 bin 576 lira. Bunun üzerine asgari ücretteki SGK işçi priminin 5 puanlık bölümünü Hazine’nin üstlenmesi konusunda işçi ve işveren mutabık kaldı. Yine gelir vergisi ilk diliminin asgari ücretin brütü tutarına yükseltilmesi konusunda da işçi ve işveren arasında bir mutabakat var.”

3 bin 900 lira

Ergen, “3 bin 900 liralık işçi ve işverenin mutabık kalınan bir asgari ücret rakamı söz konusu. Ancak işveren tarafının, son 6 yıldır devam eden asgari ücret desteğinin 2022’de de sürmesi yönünde bir talep var” bilgisini verdi.

Ergen, son olarak şunları söyledi: “Süreç devam ediyor. Karar toplantısı bu çalışmalar nedeniyle uzamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Ankara’da olduğu bugün yoğun bir temas trafiğiyle artık nihai noktaya geleceği yönünde beklentiler var.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER