A3 Haber

Babacan: Erdoğan koskoca Türkiye’yi Sims oyunu sanıyor

Babacan: Erdoğan koskoca Türkiye’yi Sims oyunu sanıyor

Babacan: Erdoğan koskoca Türkiye’yi Sims oyunu sanıyor
Aralık 18
18:16 2021

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, devlet kadrolarının AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “oyuncağı” olduğunu savundu. Babacan,“Erdoğan koskoca Türkiye’yi Sims oyunu sanıyor” dedi.

İstanbul’da partisinin Kadıköy ilçe kongresinde konuşan Babacan’ın değerlendirmeleri şöyle:

  • “Faizi Merkez Bankası düşürmüyor. Erdoğan talimat veriyor, Merkez Bankası harfiyen uyguluyor. Devlet kadroları Erdoğan’ın oyuncağı oldu. Gençlerin oynadığı Sims isimli bir oyun var. Oyun şöyle; kurgusal bir mahallede sanal insanları yönetiyorsunuz. Oradaki karakterlerin tüm aktivitelerine karar veriyorsunuz. Kariyerlerinden kıyafetlerine kadar hepsini tanımlıyorsunuz. Bilgisayar tuşunda hepsi. İşte Erdoğan koskoca Türkiye’yi Sims oyunu sanıyor.
  • Merkez Bankası da çalışanları da Hazine de çalışanları da artık Erdoğan’ın oyun alanı. Tek imzayı atıyor, işi bitiriyor. Beğenmediği an hop gece yarısı kararnamesi, birini görevden alıyor, yerine başkasını koyuyor. Yenisini beğenmediyse bir kararname daha… Hep gece yarısı kararnamesi. Gündüz aydınlığında çıkmıyor. Eskiden muhtıra yönetimleri hep gece yarısı karar alırdı, aynı öyle. Bu otoriterlik hep gece yarısı işleyen bir şey demek ki.

Electronic Arts tarafından geliştirilen ‘Sims‘ dünya çapında 200 milyon kopyaya yakın satışıyla tüm zamanların en çok satan video oyunlarından biri. Oyuncular, video oyununda ‘Sim‘ adı verilen sanal insanlar yaratarak evlere yerleştiriyor, hayatlarını yönetiyor ve ihtiyaçlarını karşılıyor.

Asgari ücret

  • Yeni asgari ücret açıkladılar. Yüzde 50 zam verecek ya, toplantıyı Külliye’de yapıp bizzat açıklıyor. Birkaç ay sonra ‘Keşke bunu açıklamasaydım, nereden açıkladık’ diyecek. Çünkü biz o ‘4250 lira yaptık’ videosunu göstereceğiz. Bir de o günden sonra enflasyon nasıl seyretmiş, kur nereden nereye gelmiş, onu da göstereceğiz. Pişman olacak bunu kendi açıkladığına.
  • ’Bütün dünyada kriz var’ diyorlar. Avrupa’da buna benzer bir kriz yaşayan ülke yok. G20 ülkeleri arasında buna benzer bir kriz yaşayan yok. Biz, Beştepe yapımı bir kriz yaşıyoruz. Ülkenin cumhurbaşkanın bizzat ateşe körükle gittiği bir krizi, bir yangını yaşıyoruz. Altında Erdoğan’ın imzasının olduğu bir kriz yaşıyoruz. Kimse ‘Dünyada kriz var’ diye vatandaşı aldatmasın. Yok böyle bir şey. Çok sevdikleri tanımla, bu krizin adı millî ve yerli kriz.

Merkez Bankası müdahaleleri

  • Merkez Bankası ha bire döviz satıyor. Kur etkilendi mi? Yok. Önce yangını körüklüyor, sonra sözüm ona söndürmek için müdahale ediyor. Yangını talimatla çıkaran Erdoğan, söndürmek için cayır cayır dövizleri harcayan Merkez Bankası. Döviz satışının piyasaya hiçbir faydası yok. Aynı kızgın tavaya su damlattığınızda buharlaşması gibi. Harcadığınız dövizle kalırsınız. Akıl dışı, saçma sapan müdahalelerde harcanan para yaklaşık 6 milyar doların üzerinde”

Merkez Bankası faiz indirimleri sonrası hızla yükselen döviz kurlarına karşı 1 Aralık’tan bu yana 5 piyasa müdahalesinde bulunmuş ve toplamda 6 milyar doların üzerinde satış yapmıştı.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles