A3 Haber

Erdoğan “Müslüman olarak nas ne diyorsa onu yaparım” dedi: Dolar yeni haftaya rekorla başladı

Erdoğan “Müslüman olarak nas ne diyorsa onu yaparım” dedi: Dolar yeni haftaya rekorla başladı

Erdoğan “Müslüman olarak nas ne diyorsa onu yaparım” dedi: Dolar yeni haftaya rekorla başladı
Aralık 20
09:02 2021

Dolar/TL yeni haftanın ilk işlemlerinde rekor tazeledi, 17.62’nin üzerini gördü. Hafta sonu AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, faiz indirimleri konusunda “Benden başka bir şey beklemeyin, bir müslüman olarak naslar neyi emrediyorsa onu yapmaya devam edeceğim” açıklaması yapmıştı.

Dolar/TL kuru yeni haftaya rekorla başladı. Kur ilk işlemlerde günlük yüzde 7’i aşan yükselişle 17.62’nin üzerini gördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu farklı platformlarda yaptığı açıklamalarında faiz karşıtı söylemine devam etti.

Erdoğan dün akşam para politikalarından finansal piyasalardaki kontrollü kambiyo rejimi ve olağanüstü hal iddialarına çok sayıda başlık hakkında açıklamalarda bulundu. Faiz indirimleri konusunda “Benden başka bir şey beklemeyin” diyen Erdoğan, “Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğini” vurguladı.

Erdoğan “Kontrollü kambiyo rejimi gibi zırvalıkları gündeme getirenleri de asla masum görmüyoruz. Türk ekonomisi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da serbest piyasa ekonomisi kurallarına uygun şekilde yoluna devam edecektir. Döviz kurundaki istikrarı bu tür zırva yöntemlerle değil, piyasanın kendi işleyişi içinde sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Cuma gününden beri bir dedikodudur almış başını gidiyor. Pazartesi gününden itibaren ciddi manada finans dünyasında sıkıntılar yaşanacakmış. Bunu ancak ihanet içinde olanlar söyler. Biz nasıl ayakta dimdik duracağız demiyor, pazartesiden itibaren bu tür sıkıntılar olacağından bahsediyor. Merak etmeyin böyle bir durum söz konusu değil. Biz dimdik ayaktayız” dedi.

Geçen hafta rekor seviyeye ulaşmıştı

Geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından kurda yukarı yönlü bir hareket izlenmiş ve 17,14 ile rekor seviye kaydedilmişti. Rekor seviyenin ardından TCMB’nin beşinci müdahalesi gerçekleşmiş ve kur haftayı 16,40 seviyelerinden kapatmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER