A3 Haber

İngiliz gazetesi The Guardian: Türk vatandaşları hayatta kalma mücadelesi veriyor

İngiliz gazetesi The Guardian: Türk vatandaşları hayatta kalma mücadelesi veriyor
Aralık 20
11:31 2021

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, “Türkiye’nin ekonomik krizi etkisini göstermeye başladı, vatandaşlar adapte olmak için hayatta kalma mücadelesi veriyor” yorumu yaptı.

TCMB’nin kararı ve Türk Lirası’ndaki değer kaybı uluslararası kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

İngiliz The Guardian gazetesi Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ile ilgili bir haber yayınladı… “İş var fakat para yok” yorumu başlıklara taşınırken, “Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve artan enflasyonla birlikte Türkiye’de vatandaşlar adapte olmakla ve hayatta kalma için mücadele ediyor” yorumu yapıldı.

TL’nin değeri düşerken, enflasyon %21’e yükseldiğini belirten gazete, ancak AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi kurallarına aykırı olarak, baz faiz oranında bir dizi indirime gitti yorumunda bulundu.

Erdoğan’ın bu yaklaşımı ihracatı, yabancı yatırımı ve istihdamı artırmak için gerekli bir “ekonomik bağımsızlık savaşı” olarak nitelediğini yazdı.

Gazete, Türk vatandaşları, Türk Lirası’nın değer kaybıyla mücadele için yollar bulmaya çalışıyor. Türk Lirası bu yıl değerinin yarısını kaybetti. Sadece Kasım ayında yaklaşık yüzde 30’unu kaybettiğini yazdı.

Yorumda ayrıca, Dövizi ya da satacak altını olmayanlar et tüketmeyi bıraktı, dar gelirli vatandaşlar belediyelerin ekmek büfelerine gittiği yazıldı.