A3 Haber

ABD’de, Merck’in ürettiği hap formundaki koronavirüs ilacı da onaylandı

ABD’de, Merck’in ürettiği hap formundaki koronavirüs ilacı da onaylandı

ABD’de, Merck’in ürettiği hap formundaki koronavirüs ilacı da onaylandı
Aralık 23
22:05 2021

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ABD’li ilaç firması Merck tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen hap formundaki Molnupiravir adlı ilaca acil kullanım onayı verdi. FDA, aldığı kararla Pfizer’in Paxlovid ilacından sonra koronavirüse karşı hap formundaki ikinci bir tedavi alternatifine onay vermiş oldu.

ABD’de koronavirüse karşı hap formundaki bir ilaca daha onay verildi. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA hap formundaki Molnupiravir adlı ilaca 18 yaş ve üzeri hastalar için kullanım izni verdi.

Covid-19’a yakalanan yetişkinlerde hafif ila orta şiddette koronavirüs hastalığının tedavisi için Merck’in Molnupiravir’i için acil kullanım izni yayınlandı. İlacın kemik ve kıkırdak büyümesini etkileyebileceğinden sadece 18 yaş üstü için kullanıma onay verildi.

İlacın Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatış sonrası tedaviye başlanan kişilerde tedavinin faydası gözlemlenmediği için söz konusu hastalarda kullanımına izin verilmedi.

“Ölüm riski yüksek hastalarda yararlı olabilir”

FDA’nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Patrizia Cavazzoni yaptığı açıklamada ise, “Bugün verilen izin Kovid-19 virüsüne ağızdan alınabilen hap şeklinde karşı ek bir tedavi seçeneği sunuyor. Molnupiravir’in kullanımı, Covid-19 için FDA onaylı diğer tedavilerin erişilemediği veya klinik olarak uygun olmadığı durumlarla sınırlıdır. Hastaneye yatış veya ölüm riski yüksek olan bazı Covid-19 hastaları için yararlı bir tedavi seçeneği olacaktır” ifadelerini kullanarak, “Virüsün yeni mutasyonları ortaya çıkmaya devam ettikçe, güvenlik ve etkinlikleri hakkında ek veriler üretmeye devam ederken, ülkenin Kovid-19 tedavi cephaneliğini acil kullanım yetkisi kullanarak genişletmek çok önemlidir” dedi.

Molnupiravir, hastaneye yatış ve ölüm riskini yüzde 30 azaltıyor

Klinik araştırmalar, Molnupiravir’in yüksek riskli Covid-19 hastaları arasında hastaneye yatış ve ölüm riskini yüzde 30 azalttığını tespit etmişti. ABD, Molnupiravir’den yaklaşık 3,1 milyon adetini 2,2 milyar dolara satın alacak.

Beş gün kırk haplık tedavi

Molnupiravir tedavisi, 5 gün boyunca günde 2 kez 4 adet 200 miligram hap olarak alınan toplam 40 haptan oluşuyor. Hastalar, semptomların başlamasından sonraki 5 gün içinde tedaviye başlamalı gerektiği aktarıldı.

Dün Pfizer’in Covid-19 hapına acil kullanım onayı verilmişti

FDA, dün ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’in koronavirüse karşı geliştirdiği antiviral hap Paxlovid’in hafif ila orta şiddette korona virüs hastalığının tedavisi için acil kullanımının onaylandığı duyurmuş, hapın 12 yaş ve üstü hastaların kullanabileceğini ve sadece reçeteyle alınabileceği açıklamıştı.

FDA ayrıca, Kovid-19 teşhisi konulduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve semptomların başlamasından sonraki 5 gün içinde alınması gerektiğini ifade etmişti. Pfizer ise, ilacının orta ve yüksek riskli hastalarda hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 89 azalttığını açıklamıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER