A3 Haber

Klasik Türk Müziği’nin önemli ismi Prof. Alâeddin Yavaşça yaşamını yitirdi

Klasik Türk Müziği’nin önemli ismi Prof. Alâeddin Yavaşça yaşamını yitirdi
Aralık 23
10:07 2021

Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar Prof. Alâeddin Yavaşca yaşamını yitirdi.

Klasik Türk Müziği’nin yaşayan en önemli ebstekârlarından Prof. Alâeddin Yavaşça 95 yaşında yaşamıı yitirdi. Uzun süredir tedavi gören ustanın ölümünü TRT Müzik Koordinatörü Kenan Bölükbaş, Twitter hesabından duyurdu: “Sanatkar, icracı, bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, bugün hayata gözlerini yumdu. Allah rahmet eylesin.”

Prof. Alâeddin Yavaşca kimdir?

1 Mart 1926’da Kilis’te doğan Yavaşca, Kilis Kemaliye İlkokulu ve Kilis Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Konya Lisesi’nde başladığı lisenin 2 ve 3. sınıflarını İstanbul Erkek Lisesi’nde birincilikle tamamladı. 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul’daki birçok hastanede doktorluk ve yöneticilik yaptı.

İlk eserini 1951 yılında bestelemiş olan Yavaşca’nın dini ve din dışı, saz ve söz eseri olarak 600’ü aşkın bestesi bulunuyor. Ayin-i Şerif’ten, çocuk şarkısına uzanan geniş bir bestekârlık yelpazesine sahip. Yavaşca Amerika, İngiltere, Almanya gibi birçok ülkede konserler verdi. Alaeddin Yavaşca’ya Gaziantep Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İTÜ ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nce fahri doktora unvanı verildi. Yavaşca’ya 1991’de devlet sanatçısı unvanı verildi.