A3 Haber

AKP enflasyon için süre verdi

AKP enflasyon için süre verdi

AKP enflasyon için süre verdi
Aralık 26
09:57 2021

“Kura endeksli TL mevduat” ile kurda hızlı bir düşüş gerçekleşti. Ancak bu düşüş gıda fiyatlarına yansımadı. Dolardaki düşüşün ne zaman market fiyatlarına yansıyacağı soruluyor. AKP milletvekili Vedat Demiröz, “Ya, bir gün iki günde olur mu? Biraz sabredin, bir iki ay bakın” dedi.

Gazete Duvar’ın Duvar Arkası bölümünde, “Geçtiğimiz hafta Meclis’te en çok konuşulan konulardan biri de bu oldu. HDP milletvekili Garo Paylan, enflasyondaki soruna dikkat çeken konuşmasında yanlış ekonomi politikalarına işaret etti. Etiketlerde düşüş olmadığına dikkat çeken Paylan ocak ayında da Türkiye’yi yüksek bir enflasyon oranının beklediği uyarısında bulundu. Paylan’a yerinden yanıt veren AKP milletvekili Vedat Demiröz, “Ya, bir gün iki günde olur mu? Biraz sabredin, bir iki ay bakın” diye seslendi.” ifadesi kullanıldı.

Mevzuatta basın açıklaması dönemi

Geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmelerinden biri arka arkaya yapılan faiz indirimlerinden sonra yükselen döviz kuru ve döviz kurunu dizginlemek için getirilen “dövize endeksli TL mevduat” hesabı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı “yeni finansal alternatif” ile ilgili daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı imzalı iki yazılı açıklama yapıldı. Bu açıklamalarda söz konusu yeni mevduat hesabı ile ilgili ayrıntılar anlatıldı. Son açıklamada uygulamadan kimlerin, ne zaman, nasıl yararlanacağı ve limitlerle ilgili bilgi verildikten sonra, “Yukarıdaki uygulama esaslarında değişiklik yapmaya Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir” denildi. Ancak ortada uygulama esaslarının dayandığı bir kanun ya da yönetmelik yoktu. AK Parti’den yapılan açıklamalara göre ocak ayında söz konusu yeni hesaplarla ilgili Hazine’den yapılacak ödemeler için düzenleme olacak. Ancak bu yasa çıkmadan basın açıklamaları ile uygulama esasları ile duyurunun sıkıntısına dikkat çeken muhalefet, “Her uygulamanın bir hukuki alt yapısı olur. Tüm iş ve işlemler belli bir mevzuat çerçevesinde olur. Bu anayasadır, kanundur, yönetmelik, tebliğ ya da tüzüktür. Ama bu son durum mevzuata ‘basın açıklaması’ dönemimin de eklendiğini gösteriyor. Bu durum kabul edilemez” tepkisi gösteriyor.

İlgili haberler:

Diyanet’ten izin çıkmadı: Yeni mevduat sistemine haram fetvası verildi

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER