A3 Haber

Fransa’da yeni kısıtlamalar: Evden çalışmak zorunlu oluyor, büyük toplanmalar sınırlandırılıyor

Fransa’da yeni kısıtlamalar: Evden çalışmak zorunlu oluyor, büyük toplanmalar sınırlandırılıyor

Fransa’da yeni kısıtlamalar: Evden çalışmak zorunlu oluyor, büyük toplanmalar sınırlandırılıyor
Aralık 27
23:20 2021

Fransa Başbakanı Jean Castex, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında büyük toplanmaların sınırlandırılacağını, evden çalışmanın zorunlu olacağını ve Covid-19 sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesi için yasa teklif edileceğini açıkladı.

Fransa Başbakanı Jean Castex, Sağlık Savunma Konseyi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında hükümetin Covid-19 ile mücadele kapsamında yeni kısıtlayıcı tedbirler aldığını açıkladı. Evden çalışmanın zorunlu olacağını duyuran Castex, “Eğitim-öğretim yılının başından itibaren ve üç haftalık bir süre boyunca tüm şirketlerde ve mümkün olan tüm çalışanlar için haftada en az üç gün ve mümkünse dört gün olmak üzere uzaktan çalışma zorunlu hale getirilecektir” dedi.

Fransa’da 3 Ocak’tan itibaren üç hafta boyunca ayakta olan konserlerde, toplu taşımada, sinemalarda, spor tesislerinde ve tiyatrolarda yiyecek ve içecek tüketimi yasaklanırken, büyük toplanmalar iç mekanlarda 2 bin kişiyle, dış mekanlarda ise 5 bin kişi ile sınırlandırıldı.

Maske zorunluluğunun belirli şehir merkezlerine uzatılacağını duyuran Castex, bu kararı valilerin vereceğini kaydetti. Castex, Covid-19 sağlık kartını sadece aşı bilgilerini içeren bir karta dönüştürmek için meclise bir yasa teklifi verileceğini ve yasa kabul edilirse 15 Ocak’ta yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Fransa’da 9 Ağustos’ta yürürlüğe giren Covid-19 sağlık kartı, restoran, bar, kafe, düğün, seminerler, ticaret fuarlarının yanı sıra tren, uçak ve otobüsler ile yapılan uzun mesafeli toplu taşımada, hastanelerde ve huzurevlerinde bulunan ziyaretçiler ile hastaneye acilden girmeyen hastalar için zorunlu hale gelmişti. Sağlık kartında kişinin aşı bilgisi, son 24 saate ait negatif test sonucu ya da son 6 ayda hastalığı geçirip geçirmediğine dair bilgileri yer alıyor. Sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesi halinde söz konusu yerlere erişebilmek için aşı zorunlu hale gelmiş olacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER