A3 Haber

Buldan ve Sancar’dan Kılıçdaroğlu’na ziyaret: Ortak önerge ile erken seçim isteme teklifimizi sunduk

Buldan ve Sancar’dan Kılıçdaroğlu’na ziyaret: Ortak önerge ile erken seçim isteme teklifimizi sunduk

Buldan ve Sancar’dan Kılıçdaroğlu’na ziyaret: Ortak önerge ile erken seçim isteme teklifimizi sunduk
Aralık 28
14:48 2021

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile bugün bir araya geldi. Liderler görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. HDP’li Buldan, “Ortak önerge ile erken seçim isteme teklifimizi sunduk” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile beraberindeki heyet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Merkezi’nde ziyaret etti.

Görüşmenin ardından liderler ortak basın toplantısında konuştu. HDP’li Buldan ziyarete ilişkin, “Erken seçim kararıyla birlikte Türkiye yeni bir yönetimi, anlayışı mutlaka görecektir. Biz görüşlerimizi sayın genel başkana ifade ettik. Bir ortak önerge ile bir erken seçim isteme talebini gündeme getirme teklifini sunduk sayın genel başkana. Bize en kısa zamanda bu konuyla ilgili görüşlerini iletecekler” dedi.

Kılıçdaroğlu: Kavgayı değil barışı öncelemeliyiz

Kılıçdaroğlu, “Kavgalardan çok acılar çektik. Kavgayı değil barışı öncelemeliyiz. Bir araya gelmeli, konuşmalıyız. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Bu çerçevede Türkiye’nin sorunlarını masaya yatırdık. Sayın genel başkanlar düşüncelerini ifade ettiler, biz kendi düşüncelerimizi ifade ettik. Ekonomiden, esnafın, çiftçinin, emeklinin sorunlarından söz ettik. Elbette ki farklı görüşlerimiz var ama elbette her görüş bizim için değerlidir. Tekrar hoş geldiniz. Teşekkür ederiz.” dedi.

“Ortak önerge ile erken seçim isteme teklifimizi sunduk”

HDP’li Buldan ise, “Elbette Türkiye’nin temel sorunları konusunda her parti kendi görüşünü sunar biz de bugün bunu yaptık. Türkiye’nin acil çözülmesi gereken sorunları bellidir. Muhalefet partileri olarak bunun sorumluluğunu taşıyarak bunların nasıl çözülebileceğini ve Türkiye’nin bir geçiş sürecinde yapılması gerekenleri konuştuk ve görüş alış verişinde bulunduk. Bir kriz süreci yaşıyoruz. Bugün Türkiye’de çoklu krizleri yaşıyoruz. Her alanda krizin olduğu bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Ekonomik, sosyal, siyasal krizler başta olmak üzere adalet konusunda da hukuk konusunda da büyük bir kriz yaşandığını da özellikle belirtmek isterim. Çünkü bugün aynı zamanda Roboski Katliamı’nın 10. yıl dönümü. Hepimiz çok yakından takip ediyoruz. Roboski Katliamı’nın gerçek failleri henüz ortaya çıkmadı ve yargılanmadı. Yine Emine Şenyaşar’ın bir adalet arayışı var. Dolayısıyla bütün bu meseleleri çözmek üzere Türkiye’nin yeni bir anlayışa ve yeni bir yönetime ihtiyacı var. Bu da tabii bir erken seçim kararıyla mutlaka Türkiye’nin gündemine gelecektir. Erken seçim kararıyla birlikte Türkiye yeni bir yönetimi, anlayışı mutlaka görecektir. Biz görüşlerimizi sayın genel başkana ifade ettik. Bir ortak önerge ile bir erken seçim isteme talebini gündeme getirme teklifini sunduk sayın genel başkana. Bize en kısa zamanda bu konuyla ilgili görüşlerini iletecekler” dedi.

“Halkı korumak için ortak davranma yükümlülüğümüzü yeniden gündeme getiriyor”

HDP’li Sancar ise şunları söyledi:

  • Türkiye’nin çoklu kriz sürecinde olduğu konusunda hem fikiriz. Bu krizlerden çıkış yollarını diyalog ve tartışma yoluyla bulabiliriz. Eğer Türkiye’de her alan demokrasi yok ediliyorsa bizim toplumsal zeminde ve muhalefet partileri arasında bunu canlandıracak yolları kurmamız gibi bir görevimiz var. Biz ülkeye demokrasiyi getirmeyi vaat ediyorsak bunu öncelikle kendi ilişkilerimizde topluma göstermemiz gerekiyor.
  • Bu çoklu krizler bir yönetim krizidir ve aynı zamanda bir yönetim sistemi krizidir. Yönetim krizini birlikte aşmak gerekiyor. Bu yönetimin gitmesi yönetim sisteminin değişmesinin başlangıcı olacaktır. Erken seçim talebimizin temelinde de bu yatıyor. Bugün halkın yaşadığı çok ağır sorunlar var. Yoksulluk, açlık, adaletsizlik… Bunlar da bizim halkı korumak için ortak davranma yükümlülüğümüzü yeniden gündeme getiriyor. Seçimlere kadar da yapmamız gereken de bir çok şey var.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER