A3 Haber

Sedat Peker dahil 92 kişinin yargılandığı suç örgütü davası başladı

Sedat Peker dahil 92 kişinin yargılandığı suç örgütü davası başladı
Aralık 29
09:40 2021

Sedat Peker’in başında olduğu mafyaya yönelik açılan dava bugün Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlıyor. Peker’in 390 yıla kadar hapsi isteniyor.

Sedat Peker’in başında olduğu suç örgütüne yönelik başlatılan operasyon kapsamında 92 kişi hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame hazırlanmış, Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iddianame kabul edilmişti.

Dava kapsamında, 26’sı tutuklu 92 sanık bugün Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Firari Sedat Peker’in de aralarında bulunduğu 92 sanıklı dava, Anadolu Adliyesi 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geniş güvenlik önlemleri altında bugün başladı. İki gün sürecek duruşma, sanık sayısının fazlalığı nedeniyle konferans salonunda yapılıyor. Firarı sanık Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın ve diğer sanık avukatları ile tutuklu ve tutuksuz sanıkların hazır bulunduğu duruşmada kimlik tespiti yapıldı ve savunmalara geçildi.

Peker’in ağırlaştırılmış müebbet ve 392 yıla kadar hapsi isteniyor 

Davada Sedat Peker ve diğer sanıklara, ‘tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme’, ‘suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme’, ‘silahlı örgüte üye olma’, ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’, ‘var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme’, ‘tefecilik’, ‘silahla kasten yaralama’ suçları yöneltiliyor.

Mahkeme heyeti, tensip zaptında, firari sanıklar Sedat Peker ile şoförü Ufuk Yapıcı hakkında yokluğunda tutuklama kararı çıkarmıştı.

İddianamede; Sedat Peker’in, ‘tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme, suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme, var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme, tefecilik, silahla kasten yaralama’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 262 yıl 8 aydan 392 yıl 4 aya kadar hapis isteniyor.

Peker hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası istenmesine yol açan olay ise Cahit Çetin’in 31 Ağustos 2017’de İstanbul Çekmeköy’de silahla vurularak öldürülmesi olarak belirtildi.

Peker, yurt dışına çıktıktan sonra YouTube hesabından yayınladığı videolarla Türkiye’de tartışmalara yol açmıştı. Birkaç ülke değiştirdikten sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ne giden Peker’in oradan yaptığı paylaşımlar Türkiye’de milyonlarca kişi tarafından izlenmiş ve videolardaki iddialar tartışmalara yol açmıştı. Daha sonra Peker’in videoları sonlanmış, bunu Türkiye’nin baskısıyla Birleşik Arap Emirlikleri’nin talep ettiği öne sürülmüştü. Peker’in YouTube videolarının sonlanmasının ardından bir süre daha devam eden Twitter paylaşımları da kasım sonunda durmuştu.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 241 sayfalık iddianamede, Cahit Çetin’in 13 Ağustos 2017’de öldüğü belirtiliyor. İddianamede 30 kişi müşteki ya da mağdur sıfatıyla yer alırken hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker’in de aralarında bulunduğu 26’sı tutuklu 92 kişi ise ‘sanık’ sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede; örgütün legal veya illegal iş sahibi olan bir kısım işletme sahiplerini koruma adı altında haraca bağlayarak maddi menfaat temin ettiği, çek-senet tahsilatı yaptığı ve bu şekilde toplumda korkutucu güç olarak maddi menfaat elde etmeye çalıştığı anlatılıyor.

İddianamede; Sedat Peker’in, Cahit Çetin’in silahlı saldırı sonucu ölümüne ilişkin ‘tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor.

Peker’in, 19 ayrı eylemde, birçok müştekiye karşı ‘var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme’ suçundan 250 yıldan 360 yıla, ‘suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme’ suçundan 5 yıldan 10 yıla, 3 mağdura yönelik ‘tefecilik’ suçundan 6 yıldan 18 yıla, 2 kişiye karşı ‘silahla kasten yaralama’ suçundan da 1 yıl 8 aydan 4 yıl 2 aya kadar olmak üzere 262 yıl 8 aydan 392 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede; 9 sanığın ‘suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme’ suçundan 5’er yıldan 10’ar yıla, 46 sanığın ‘suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olma’ suçundan 2 yıl 6’şar aydan 6’şar yıla, 22 sanığın ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ suçundan 2’şer yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

İddianamede, bazı sanıkların ayrıca ‘kasten öldürmeye azmettirme’, ‘var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme’, ‘tefecilik’ ve ‘silahla kasten yaralama’ suçlarından da cezalandırılması talep ediliyor.

Duruşma ertelendi

Sedat Peker Suç Örgütü’ne ilişkin aralarında firari sanık Sedat Peker’in de bulunduğu 92 kişinin davasında öğle arasının ardından savunma yapan üç sanık da üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi. Duruşma yarın görülmek üzere ertelendi.

Anadolu 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 15 tutuklu sanık getirildi. Diğer tutuklu sanıklar Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlanırken 52 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada müştekiler ve taraf avukatları da hazır bulundu.

Sabah 09.30 gibi başlayan duruşmada kimlik tespiti yapıldı ve bir sanığın savunması alındı. Öğle arasının ardından savunma yapan tutuklu sanık Özgür Altay, Sedat Peker’le düzenlenen bir gecede çalıştığını belirterek “Ben kendisini iş adamı, bir siyasi figür olarak gördüm. Sedat Peker ile görüştüğümüz günlerde suç işlediğine şahit olmadım. Hiçbir suça karışmadım. Sedat Peker’i suç örgütü olarak tanımadım. İsnat edilen hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

Tutuklu sanık Sezgin Yavaş ise işsiz kaldığı dönemde tanıştığı Peker’den iş istediğini kaydederek, “Çalıştığım süre boyunca hiçbir suç ve suç unsuruna rastlamadım. Hayatım boyunca hiçbir zaman silah sahibi olmadım. Hakkımda suç örgütü kurmak, yönetmek ve yağma suçları mevcut. Ben bu suçları işleseydim kaçabilirdim. 9 aydır cezaevinde yatmaktayım. Çocuklarımın küçük olması sebebiyle ailemin ihtiyaçları var. Tahliyemi talep ediyorum” şeklinde konuştu.

Tutuklu sanık Dursun Bayhan da savunmasında yedi aydır suçsuz yere yattığını iddia ederek tahliyesini talep etti. Duruşma 4 sanığın savunmasının alınmasının ardından yarın görülmek üzere ertelendi.