A3 Haber

DSÖ: Eşitsizliği sona erdirirsek, pandemiyi de bitiririz

DSÖ: Eşitsizliği sona erdirirsek, pandemiyi de bitiririz

DSÖ: Eşitsizliği sona erdirirsek, pandemiyi de bitiririz
Ocak 01
12:15 2022

Dar milliyetçiliğin ve aşı istifçiliğinin Omicron’un ortaya çıkması için ideal koşulları yarattığını söyleyen DSÖ Başkanı Ghebreyesus, “Eşitsizliği sona erdirirsek, pandemiyi de bitiririz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 2022’de koronavirüs pandemisinin önüne geçilmesi konusunda umutlu olduğunu, ancak bunun yalnızca ülkeler birlikte çalışırsa mümkün olacağını söyledi. Ghebreyesus, “Pandeminin üçüncü yılına girerken, bu yılın onu bitireceğimiz yıl olacağına eminim ancak bu, birlikte çalışırsak mümkün” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Yeni yıl mesajında Ghebreyesus, “dar milliyetçiliğin ve aşı istifçiliğinin” eşitliği baltaladığını ve Omicron varyantının ortaya çıkması için ideal koşulları yarattığını belirtti. “Eşitsizliği sona erdirirsek, pandemiyi de bitiririz” mesajını veren DSÖ Başkanı, “Bazı ülkelerin dar milliyetçiliği ve aşı istifçiliği, eşitliği zedeledi ve Omicron varyantının çıkması için ideal koşulları yarattı; eşitsizlik devam ettiği sürece, öngöremeyeceğimiz ve önleyemeyeceğimiz bir şekilde virüsün evrilmesi riski daha da artacaktır” ifadelerini kullandı.

İki yıl önce DSÖ, Çin’de bilinmeyen bir zatürre türüyle ilgili uyarıda bulunmuş ve yeni korona virüsünün yol açtığı hastalığı daha sonra Covid-19 olarak adlandırmıştı. Dünya çapında Covid vakalarının sayısı 287 milyona, can kaybı da 5,5 milyona yaklaştı. Pandemi nedeniyle yeni yıl kutlamaları birçok ülkede sınırlandırıldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER