A3 Haber

Taliban yönetimi, mağazalardaki cansız mankenlerin kafalarını kestirdi!

Taliban yönetimi, mağazalardaki cansız mankenlerin kafalarını kestirdi!
Ocak 04
08:12 2022

Afganistan’da yönetimi devralan Taliban yönetimi, ülkenin Herat şehrindeki mağazalardaki cansız mankenlerin kafalarını mağaza sahiplerine zorla kestirdi. Yönetimin dinsel gerekçelerle yaptırdığı işlem sosyal medyada tepki çekti.

Taliban yönetiminin Herat vilayetindeki mağazalarda dini gerekçeler öne sürerek cansız mankenlerin başlarını mağaza sahiplerine testere ile kestirdiği görüntüler tepki çekti.

Kadınlara yönelik baskılar artıyor

Taliban yönetimi ayrıca Afganistan’ın kuzeyindeki Belh vilayetinde kadın hamamlarını kapatma kararı aldı.

Taliban geçici hükümetinin İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı Belh İl Müdürü Serdar Muhammed Haydari, basına yaptığı açıklamada, kadınların tesettüre riayet etmeleri gerektiğini söyledi.

Belh vilayetindeki kadın hamamlarının bundan sonra kapalı olacağını ifade eden Haydari, erkek hamamlarının da bundan sonra kontrol edileceğini belirtti.

İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, uzun mesafeli yolculuklarda kadınlar tek başlarına araçlara alınmayacak, taksilerde müzik dinlenemeyecek ve kısa mesafeli yolculuklarda da tesettüre uymayan kadınlar taksilere bindirilmeyecek.

15 Ağustos 2021’de Afganistan’ın kontrolünü ele geçiren Taliban, çeşitli alanlarda özellikle kadınlara yönelik bazı kısıtlamalar getirmişti.

Taliban yönetimi, ülkenin birçok vilayetinde kız çocuklarına yönelik lise eğitimini durdurmuştu.

Ayrıca Taliban geçici hükümeti, Kadın İşleri Bakanlığını kabinesinden çıkarmış ve yerine İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığını getirmişti.

Son olarak Taliban yönetimi, 22 Kasım 2021’de yayımladığı açıklamada, televizyon kanallarında kadın sunuculardan tesettüre riayet etmesi istenmişti.

Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele geçirmeden önce medya çalışanlarının yüzde 30’undan fazlasını kadınlar oluştururken, şu an sadece birkaç kadın gazeteci çalışmalarını sürdürüyor.

Taliban’ın ülkede hakim olmasının ardından onlarca medya çalışanı ülkeyi terk etmişti.