A3 Haber

18 yaşındaki Suriyeli genç evinde bıçaklanarak katledildi

18 yaşındaki Suriyeli genç evinde bıçaklanarak katledildi
Ocak 11
17:43 2022

İstanbul Bayrampaşa’da bir bekar evinde kalan 18 yaşındaki Suriyeli Naif Elnaif’in ırkçı saldırı sonucu katledildiğini duyuran İHD İstanbul Şubesi, 2022’nin ilk 10 gününde çok sayıda ırkçı saldırı yaşandığına dikkat çekerek acil önlem alınması gerektiğini vurguladı.

İstanbul Bayrampaşa’da bir bekar evinde kalan 18 yaşındaki Suriyeli Naif Elnaif evinde uğradığı saldırıda yaşamını yitirdi. Gece saat 02.00 civarında gerçekleşen olayda, silahlı bir grup eve girerek Elnaif’i göğsünden bıçakladı.

sendika.org’un aktardığı habere göre İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi yaptığı yazılı açıklamada Suriyeli Elnaif’in yaşamını yitirdiği olaya dair etkin soruşturma yapılarak olayın aydınlatılması, faillerin tespiti ve cezalandırılması için Cumhuriyet Başsavcılarını göreve çağırdı.

Acil önlemler alınmalı

İHD yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  • 2022 yılının ilk 10 gününde yaşanan çok sayıda ırkçı saldırı, ırkçılığın vardığı tehlikeli noktayı gözler önüne sermiş olup, ırkçı saldırıların önlemesi konusunda devlet yetkililerini acil önlemler alınması konusunda uyarıyoruz.
  • Irkçılığın önlenmesinde güçlü bir toplumsal duyarlılığa da ihtiyaç olduğu görülmekle, herkesi ırkçılıkla mücadeleye çağırıyor, Naif Elnaif’in ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.