A3 Haber

Cezaevi yönetiminden Demirtaş’ın “Efsun” kitabına yasak: “Müstehcen” bulunmuş!

Cezaevi yönetiminden Demirtaş’ın “Efsun” kitabına yasak: “Müstehcen” bulunmuş!
Ocak 11
14:36 2022

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Efsun isimli kitabı, cezaevi yönetimi tarafından “müstehcen” bulunarak tutukluya verilmedi.

Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi Müdürlüğü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yazdığı Efsun kitabını “müstehcen” buldu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi tutulan Mustafa Taştan’a gönderilen Efsun kitabına ilişkin cezaevi müdürlüğü Eğitim Kurulu Başkanlığı, kitabın verilmemesi yönünde karar verdi. Kurul kararında, “Yayınların içerik olarak müstehcen içeriklere sahip olmasında dolayı kurum güvenliğini tehlikeye düşürebileceğinden basılı yayının hükümlüye verilmemesine” ifadelerine yer verdi.

“Kitap yasak değil, karar keyfi”

Karara itiraz edeceğini belirten Taştan, gönderdiği mektubunda “Cezaevi idaresi bana gelen Efsun kitabını resmen karalayıcı ve temelsiz gerekçelerle yasak olmadığı halde vermedi. Kültür Bakanlığı bandrolü bir kitap keyfi hukuki olmayan gerekçelerle tarafıma verilmemiştir. Gerekli hukuki başvuruları yaptım ve sonuna kadar da takipçisi olacağım. Bu keyfi bir karar ve karalama politikasıdır” dedi.