A3 Haber

Kazakistan’daki Türkleri taşıyan THY’nin tahliye uçağı İstanbul’a indi

Kazakistan’daki Türkleri taşıyan THY’nin tahliye uçağı İstanbul’a indi

Kazakistan’daki Türkleri taşıyan THY’nin tahliye uçağı İstanbul’a indi
Ocak 11
19:57 2022

Kazakistan’daki hükümeti protesto eylemlerinin ardından uçuşların durdurulmasıyla Almatı’da mahsur kalan başta uçuş ekipleri olmak üzere, iş insanları ve Türk yolcuların bulunduğu 167 kişi THY’nin tahliye uçuşuyla İstanbul’a getirildi. İniş sonrası basın toplantısı düzenlendi.

Almatı’dan sabah saatlerinde üçü bebek toplam 167 yolcusuyla hareket eden Türk Hava Yolları’nın TK-6093 sefer sayılı uçağı 16.20 sıralarında İstanbul Havalimanı’na indi. THY ve bazı özel hava kargo şirketi personeliyle ülkede bulunan iş insanlarının yer aldığı 167 yolcu terminale alındı. İstanbul Havalimanı’nda bulunan Türk Havayolları Ekip Terminali’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Kazakistan’a ilk giden sivil havayolu uçağı bizim uçağımız oldu. Rus ordusu vatandaşlarını askeri uçaklarla tahliyeye başladı. Ancak biz Türk sivil havacılığının önemli şirketlerinin de personelini tahliye etmiş bulunuyoruz. Azerbaycanlı kardeşlerimizin ekiplerini de tahliye etmiş bulunuyoruz. 167 yolcu ile kalkıp, 777 uçağımızla döndük. 167 yolcumuzun içerisinde 65 personelimiz var. 102 sivil yolcumuz var” dedi.

Uçakta bulunan İrem Poyraz’ın annesi Reyhan Poyraz, “Kızım kaptan. Geçen hafta pazar gününden bu yana kızım Kazakistan’da. Bu olaylar patlak verince kızım orada mahsur kaldı. Ben de bir anne olarak ciddi kaygılandım” ifadelerini kullandı. Pilot Bahadır Aslan ise “Kazakistan’a gittiğimiz için böyle bir şey olmasını beklemiyorduk. Yaşanan olaylar çok farklı bir hale geldi. Bizim için iletişimin kesilmesi en büyük problemdi. Ancak çok şükür ailemize haber verebildik. Çok şükür bugün buradayız” diye konuştu. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER