A3 Haber

Yurttaşların elektrik faturası isyanı: Resmen soygun var kimse ses çıkarmıyor!

Yurttaşların elektrik faturası isyanı: Resmen soygun var kimse ses çıkarmıyor!
Ocak 13
23:51 2022

Elektriğe yeni yılın ilk gününde gelen dev zam faturalara yansımaya başladı. Zamlı faturalar yurttaşın cebini yakarken, faturalarını sosyal medyada paylaşan yurttaşlar “resmen soygun” sözleriyle isyan etti.

Elektrik tarifesine gelen rekor zam Ocak 2022 faturalarına yansımaya başladı. Vatandaş 3 kat artan elektrik faturasını görünce isyan etti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), vatandaşların evlerinde kullandığı elektriğe 1 Ocak itibariyle zam yaptı. 150 kWh’e kadar olan ve bunu aşan elektrik tüketimi için getirilen kademeli tarifeye göre; mesken aboneleri için aylık 150 kWh’e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWh’ın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanmaya başladı.

“Resmen soygun var kimse ses çıkarmıyor” 

Yüzde 130’a varan meskenlerde kullanılan elektrik zamları vatandaşın Ocak faturalarına yansımaya başladı. Kış mevsiminde ortalama bin lira fatura ödeyen vatandaşın borcu 3 bin lirayı aştı. Sosyal medyada faturalara isyan eden vatandaşlar, “Geçen ay 852,50 TL ödedim bu ay 3,196 TL geldi ortalama kış aylarında 1000 TL gelen elektrik faturası 3 katladı resmen soygun var kimse ses çıkarmıyor” yorumları yaptı.