A3 Haber

AKP’liler “Biz buradayken adı yaşatılmayacak” demişti: Türkan Saylan’ın adı oturduğu evin sokağına verildi

AKP’liler “Biz buradayken adı yaşatılmayacak” demişti: Türkan Saylan’ın adı oturduğu evin sokağına verildi

AKP’liler “Biz buradayken adı yaşatılmayacak” demişti: Türkan Saylan’ın adı oturduğu evin sokağına verildi
Ocak 14
17:30 2022

Beşiktaş Belediyesi, Prof. Türkan Saylan’ın adını taşıyan sokak tabelası Arnavutköy’de yaşadığı sokağa astı. Belediye Başkanı Rıza Akpolat “Türkan Saylan gururumuzdur ve hep öyle kalacak. Onun adını ve bu ülke için yaptıklarını asla unutturmayacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) aralık ayı Meclis Toplantısı’nda, Türkiye’de cüzzam hastalığı ile mücadelede öne çıkan isim olarak bilinen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan’ın isminin Beşiktaş’ta bir sokağa verilmesi konusunda tartışma çıkmıştı. İBB Meclisi AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş’un, “Tavrımız siyasi. Türkan Saylan bu Türk milletini temsil eden biri değildir. Biz bu kişinin ismini burada bulunduğumuz sürece hiçbir yere vermeyeceğiz” açıklaması ise tepki çekmişti.

Bunun üzerine Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, sosyal medya hesabından üzerinden “Ben bizzat Türkan Saylan tabelasını sokağa asacağım” paylaşımı yapmıştı.

ANKA’dan Altan Yağcı’nın haberine göre Akpolat, Arnavutköy’de Prof. Dr. Türkan Saylan’ın yaşadığı Karakavak Sokak’taki mevcut tabelanın yanına Türkan Saylan’ın isminin olduğu tabelayı astı. Burada bir de basın açıklaması yapan Akpolat’a Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Ayşe Yüksel de eşlik etti.

Tabelanın alt kısmına; “Buraya geçici olarak asılan yukarıdaki tabela, en kısa zamanda ait olduğu soldaki alana asılacaktır” yazılmış olması dikkat çekti.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın açıklaması satır başlarıyla şöyle:

  • Bu sokak Türkan Saylan’ın yaşadığı sokak. Evinin olduğu sokak. Dolayısıyla hem burada yaşayan mahalle sakinlerimiz hem Arnavutköylüler Derneğimiz hem bizler İBB Meclisi’ne bu sokağın adının Türkan Saylan sokağı olmasıyla ilgili bir önerge verdik. Ve yaklaşık bir senedir bu önergemiz komisyonda bekletiliyor.

“Her meclis toplantısında hatırlatmamıza rağmen bir türlü gündeme alınmadı” 

  • Her meclis toplantısından önce hatırlatmamıza rağmen bir türlü bu gündeme alınmadı. Geçtiğimiz ay içerisindeki İBB Meclisi’nde toplantı yapılırken aslında başka bir sokak adı değişikliği konuşulurken, AK Partili meclis üyesi, bu konuyla ilgili çok talihsiz bir açıklama yaptı. Aslında zihniyetini istemeden de olsa dile getirmiş oldu. Biz de gerçekten o güne kadar bu konunun gündeme geleceğini ve bu sokağın isminin değiştirileceğini düşünüyorduk. O açıklamadan sonra hemen o akşam bir tweet attık ve dedik ki ‘Eğer bu konu gerçekleşmezse bu sokağın adı değişmezse biz bu işlemi kendimiz yapacağız.
  • Bu sokağı Türkan Saylan Sokağı olarak belirleyeceğiz ve bu tabelayı oraya biz asacağız. Tabii ki bu sözümüzü biz geçen ay o konu konuşulurken verdik. Sonra dedik ki ‘Hadi bir ay daha bekleyelim.’ Belki İBB Meclisi’nin gündemine bir sonraki ay getirirler. Bu hatalarından geri dönerler diye bekledik. Maalesef dün İBB’nin ocak ayı meclisi toplantı. Dolayısıyla biz de bu sabah itibariyle bu sokağın adını Türkan Saylan Sokağı olarak tescillemiş bulunuyoruz. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Türkan Saylan’ı anmak, hatırlamak ve ismini yaşatmak için bir araya geldik” 

  • Bugün burada, 13 yıl önce kaybettiğimiz, hayatı boyunca kendini topluma adamış, ülkemizin ve Beşiktaş’ımızın değerlerinden Türkan Saylan’ı anmak, hatırlamak ve ismini yaşatmak için bir araya geldik. İstanbul’da 5 çocuklu bir ailenin en büyük kızı olarak dünyaya gelen Türkan Saylan, çocukluğunda hep köy doktoru olmanın hayalini kurmuş. Küçücük yaşında bile, topluma faydalı bir yetişkin olmayı düşlemiş. Türkan Saylan, İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, insanların adını bile duymak istemediği cüzzam hastalığına karşı Türkiye’deki en etkili çalışmaları yapan, cüzzam hastalarına el uzatan kişi oldu. Bu çalışmalarla Uluslararası Gandhi Ödülü’ne layık görüldü. Hastalıklara karşı verdiği mücadelenin yanı sıra, hayatı boyunca kadınlar ve kız çocukları için de savaştı. Onların ezilmeden, hak ettikleri yaşama kavuşabilmesi için çaba gösterdi.

“Onunla temas eden her çocuk Türkan hocanın etrafa yaydığı aydınlıktan nasiplenmiştir” 

  • Bugün, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Kabataşlılar Derneği’nden dostlarımız da aramızda. Zira Türkan Saylan’ın Kabataş’la da sımsıkı bir bağı vardı. Türkan Saylan, Kabataş Erkek Lisesi 1981 yılı mezunu Dişhekimi Çınar Örge’nin annesi olarak bir Kabataş Velisidir. Müşfik, çalışkan ve Atatürk sevgisi gözlerinden okunan bir anne. Kabataş Lisesi’nin girişinde, bugün Kabataşlılar Derneği’nin idari ofisi olan 12 metrekarelik oda, Lepra Derneği’nin ilk bürosu, Türkan Saylan’ın odasıydı. Hamdi Saver Spor Salonu ise ÇYDD’nin pek çok etkinliğine ev sahipliği yapmıştır. Türkan hoca Kabataş’ta, Anadolu’dan gelmiş, hayata tutunmak için çırpınan çocuklara hep bir omuz olmuş, onlara pes etmemeyi öğretmiş, Atatürk sevgisi aşılamıştır. Anadolu’nun dört bir yanındaki kız çocuklarına ulaşan o koca yürek, yıllarca Kabataşlı çocukları da içine almıştı. Onunla temas eden her çocuk, Türkan hocanın etrafa yaydığı aydınlıktan nasiplenmiştir.

“FETÖ kumpası sonrası aramızdan ayrılan Saylan’ın adını yaşatmakta kararlıyız” 

  • Kabataş Erkek Lisesi, geçtiğimiz günlerde hepimizi üzen çirkin görüntülerle gündeme gelse de hemen ertesinde yüzlerce öğrencinin Türkan Saylan’ın Kabataş’ına ve Ata’mıza sahip çıktığını görmek hepimizi duygulandırdı ve geleceğe dair umudumuzu perçinledi. Ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından olan okulumuz bir kez daha değerini ortaya koymuştur. Dünya çapında ödüllere layık görülen, yaşamının her dakikasında ihtiyaç sahiplerinin yanında olan, ülkemizde yetişen en önemli değerlerimizden Türkan Saylan’ın adını Beşiktaş’ımızda yaşatmak için bu sokağımıza adını vermek istedik. Ancak teklifimiz 1 yılı aşkın süredir İBB Harita Komisyonu’nda bekletiliyor. Aralık ayındaki İBB Meclis toplantısında Ak Parti’liler Sayın Saylan’ı düşmanca ifadelerle bir kez daha hedef gösterip teklifimizi reddettiler. Hain FETÖ kumpası sonrası aramızdan ayrılan Türkan Saylan’ın adını bir Beşiktaş’ta yaşatmaya kararlıyız. Burası bundan böyle Türkan Saylan Sokağı’dır.

“Sokağımız en kısa zamanda hak ettiği resmi tabelasına kavuşacaktır” 

  • Bu tabelayı şimdilik geçici olarak buraya assak da sokağımız en kısa zamanda hak ettiği resmî tabelasına kavuşacaktır. Türkan Saylan gururumuzdur ve hep öyle kalacak. Onun adını ve bu ülke için yaptıklarını asla unutturmayacağız. Hayatını kimsesizlerin kimsesi olmaya adamış, yüzlerce hastaya şifa olmuş, milyonlarca çocuğa ve toplumumuza umut olmuş Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adını Beşiktaş’ta, kendi yaşadığı sokakta yaşatmak bizim için onurdur. Türkan Saylan kendini bilime ve toplumsal mücadeleye adamış büyük bir isimdir. Hünkâr Hacı Bektaş Veli, ‘İlimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır’ der. Hacı Bektaş Veli’nin dil, din, renk ayırmadan, kimseyi ötekileştirmeden birlik, barış ve sevgide buluşmaya ilham olan öğretilerine rağmen, İBB Meclisi’nde tıpkı Türkan Saylan’a yapıldığı gibi- Bektaşi vatandaşlarımızın da art niyetli kimselerin oklarının hedefi olmasını esefle karşılıyorum. UNESCO’nun 2021’i Hacı Bektaş Yılı ilan etmesi boşuna değildir. Hacı Bektaş Veli, bu topraklarda ölümünden yüzlerce yıl sonra dahi düşünceleriyle insanlara umut, huzur ve nefes olan başlıca değerlerimizdendir. Beşiktaş’ta hayatını iyiliğe, barışa, birliğe ve aydınlığa adamış tüm değerlerimizi özenle yaşatacağız. Dillerden o nefreti söküp atacağız.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER