A3 Haber

Erdoğan: Muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine yükseltme kararı aldık

Erdoğan: Muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine yükseltme kararı aldık
Ocak 19
15:36 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtar maaşlarının asgari ücret seviyesine, 4 bin 250 liraya yükseltme kararı aldıklarını açıkladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine yükseltme kararı aldıklarını bildirdi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen Muhtarlar Toplantısı’nda konuşuyor.

Erdoğan, açıklamasında, “Muhtar maaşlarının asgari ücretin altında olmasına gönlümüz razı olmadı. Muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine yükseltme kararını aldık” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • 19 Ekim tarihini Muhtarlar Günü olarak belirledik. Muhtarların özlük haklarında SGK primlerinin devlet tarafından ödenmesi, maaşlarının artırılması, silah ruhsatı harcı muafiyeti gibi pek çok iyileştirmeler yaptık. Sizlere bir de müjde vermek istiyorum. Bilindiği gibi hükümete geldiğimizde muhtar maaşları 97 liracık. Bu yılbaşı itibariyle 3 bin 392 lira seviyesine çıkarmıştık. Ayrıca 1726 tutarındaki SGK primlerini de karşılamaya başlamıştık. Silah ruhsatı harcının da 10 bin 359 lira olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bununla birlikte muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı. Muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine yükseltme kararı aldık.
  • Bir başka önemli çalışmamız da muhtarlık hizmet binalarıyla ilgilidir. Mahalli mimariye uygun şekilde inşa edeceğimiz muhtarlık binalarıyla ilgili proje çalışmalarını tamamladık, inşasına yakında başlıyoruz. Ankara’da muhtar konukevini de 19 Ekim’de hizmete açıyoruz.

CHP’yi yine hedef aldı: Dürüstlük bunların semtine uğramamış

  • 24 yıl önce siyasi hayatımız bitirilmek istenirken bu kardeşiniz için gazeteler ‘muhtar bile olamaz’ diye başlık attılar. Bu ifade zihin dünyalarında muhtara biçtikleri değeri gösteriyor. Kim bu zihniyet? CHP… İşi gücü bunların mühür toplamak, toplattırmaktır. Siz şimdi onların muhtar sevdalısı kesildiklerine bakmayın, ellerine fırsat geçtiğinde muhtarlıkların da kapısına kilit vurmaktan vazgeçmezler. Muhtarın yanına sekreter koyacakmış. İnanıyor musunuz bunlara? İşleri güçleri palavra.
  • Önce elinizdeki belediyelerle gelin de bizim muhtar kardeşlerimize oralardan destek verin de görelim. Elinizdeki belediyelerde buyrun elinizi tutan mı var? Ücretsiz elektrik verin. Bir defa elektrik olayı belediyelerin mi elinde? Belediye ile alakası yok. Böyle bir yalan söyleyen ana muhalefetin başıdır. Dürüstlük bunların semtine uğramamış. Bu oyunları muhtarlar bozacak.

“Bir daha döviz dalgalanmasının yaşanmayacağını düşünüyoruz” 

  • Kurun istikrar kazanmasıyla artık kimse bu bahaneyle abuk sabuk fiyatların peşinde koşamayacak. Bankalardaki hesaplarını kur korumalı mevduata dönüştürenlerin sayısı her gün artıyor. Artık piyasalarda bir daha dengesiz döviz talebinden kaynaklanan bir dalgalanmanın yaşanmayacağını düşünüyoruz. Ülkeyi sıkıntıya sokma pahasına türlü yollara tevvessül edenlerin de açgözlülüklerinin bedelini ödeyeceğini hatırlatmak isterim.

Trileçeleri neden yemediniz?

Erdoğan’ın bu ‘duygusal’ açıklaması sırasında bir anda önündeki masalarda oturan muhtarala hitaben “Yalnız bu trileçeleri yemediniz ha! Bu trileçeleri niye yemediniz? Arnavut kardeşlerimizi üzeceksiniz. Afiyet olsun” demesi dikkat çekti.