A3 Haber

Müjde Ar’dan Sezen Aksu’ya destek: Sıra sanatçıların dilinin kopartılmasına mı geldi, korkmuyorum

Müjde Ar’dan Sezen Aksu’ya destek: Sıra sanatçıların dilinin kopartılmasına mı geldi, korkmuyorum
Ocak 21
23:36 2022

Sanatçı Müjde Ar, son olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da isim vermeden hedef aldığı Sezen Aksu’ya yönelik başlatılan linç kampanyasına tepki gösterdi. Ar, “Toplu iğne başı kadar tartışmayacak bir konuyu dil koparmaya kadar götürmek doğrusu hepimizin vicdanını kanattı. Bundan sonra sıra sanatçıların dilinin kopartılmasına mı geliyor?” dedi.

Sanatçı Müjde Ar, şarkı yazarı ve yapımcı Sezen Aksu’nun hedef gösterildiği ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da “yeri gelirse dillerini koparırız” dediği “Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” şarkı sözlerine ilişkin olarak, “Toplu iğne başı kadar tartışmayacak bir konuyu dil koparmaya kadar götürmek doğrusu hepimizin vicdanını kanattı. Bundan sonra sıra sanatçıların dilinin kopartılmasına mı geliyor” dedi. Müjde Ar, sanatçılara yapılan baskıdan korkmadığını ifade etti.

Halk TV’de yayımlanan Perdenin Önü Arkası programına telefonla konuk olan Müjde Ar, “Annemim Adem ve Hava ile 11 şarkı sözü var, kitap haline getireceğim” diyerek arkadaşı Sezen Aksu’ya destek verdi.

Müjde Ar yayında Erdoğan’a şu ifadelerle tepki gösterdi:

  • Ben artık dedim burası sözün bittiği yer. Bundan daha kötü bir şey olamaz. Şöyle söyleyeyim genel olarak da söylenenleri takip ediyoruz. Durum vahim. Hatta Vahimden de öte bir durumdayız. Genel olarak Türkiye’nin içinde bulunduğu durum olarak. Şimdi ben siyasetçi değilim. Kültür sanat insanıyım ama öncelikle Cumhurbaşkanı’na şunu hatırlatmak isterim ki Anayasa’nın 64. maddesi devletin sanat ve sanatçılarını korumasını ve desteklemesini emreder.

“Sıra sanatçıların dilini koparmaya mı geldi?” 

  • Anayasa bildiğim kadarıyla ‘dil kopartma’ diye bir görev vermiyor, hükümete, devlete ve siyaset insanlarına. Şimdi AKP Hükümeti ise ne yapıyor bu açık hükme rağmen, yıllardır sanatçılara baskı yapıyor, sanat eserlerine sansür uyguluyor. Hatırlarsınız, Kars’taki heykel yıkımı. Hepimiz bağırdık, çağırdık, itiraz ettik. Ama sonunda patır kütür bu heykeli ‘ucube’ dediler yıktılar. Merak ediyorum. Bundan sonra sıra sanatçılarının dilinin kopartılmasını mı geliyor?

“Orası dil koparma yeri değildir” 

Müjde Ar, cuma namazını Büyük Çamlıca Camisi’nde kıldıktan sonra cemaate seslendiği konuşmasında Sezen Aksu’ya gönderme yapmasına ilişkin olarak da, “Camiler hepimizindir; siyasetçilerin tekelinde dil kopartma yerleri değildir” açıklamasını yaptı.

İlgili haberler: