A3 Haber

Gri pasaport skandalını ortaya çıkan muavin konsolos çift, Başkonsolosluğa alınmadı

Gri pasaport skandalını ortaya çıkan muavin konsolos çift, Başkonsolosluğa alınmadı

Gri pasaport skandalını ortaya çıkan muavin konsolos çift, Başkonsolosluğa alınmadı
Ocak 22
11:58 2022

Türkiye’den Almanya’ya insan kaçırma yolu olarak kullanılan Gri pasaport sahtekarlığını ortaya çıkaran Muavin Konsolos Mehmet Fidan ve eşi Muavin Konsolos Güler Fidan, görev yaptıkları Hannover Başkonsolosluğu’na alınmadı.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinden, Gri pasaport verilerek Hannover’e gönderilen kaçakları tespit edip Ankara’ya bildirilen ve o günden beri gün yüzü görmeyen konsolos çift, Ankara’ya geri çağrılma kararı nedeniyle gittikleri konsoloslukta kapıda kaldı.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, diplomatik pasaportu bulunan, 37 yıllık Dışişleri personeli Mehmet Fidan’a, ‘görevden el çektirildikleri gerekçesiyle’ özel eşyalarını gelip alması söylendi.

Diplomatik pasaportu bulunan, 37 yıllık Dışişleri personeli Mehmet Fidan’a, ‘görevden el çektirildikleri gerekçesiyle’ özel eşyalarını gelip alması söylendi.

Fidan ve eşi konsolosluğa geldiklerinde ise normal kapıdan içeri alınmadılar ve yan tarafta bulunan yabancılar ile Suriyelilerin işlem yaptırdığı yere yönlendirildiler.

Yol parası alamayan, devir teslim yapamayan çift, yönlendirildikleri alanda diplomatik pasaportlarını göstererek kişisel eşyalarını almaya çalıştı.

Avrupa Postası’nın paylaştığı görüntüler şu şekilde:

Ne olmuştu?

AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin temin ettiği gri pasaportla Almanya’ya giden 45 kişinin geri dönmediği, insan kaçakçılığı organizasyonuna ilişkin skandalın ise bununla sınırlı olmadığı ortaya çıkmıştı.

Almanya’ya insan kaçakçılığı organizasyonuna ilişkin Türkiye’nin Hannover Muavin Konsolosu Mehmet ve Güler Fidan’ın AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin temin ettiği gri pasaportla Almanya’ya giden 45 kişiden şüphelenip Başkonsolosu uyardığı, Başkonsolos’un ise olayın üzerine gitmediği öğrenilmişti. Güler Fidan, başkonsolos hakkında Eylül 2020’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, Fidan’ın iddiaları CİMER’e de taşınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcılığı ise 4 Kasım’da “Soruşturma yapılmasına yer olmadığı” kararı vermişti. Kararda, ‘iddiaların somut bilgi ve delile dayanmadığı’ kaydedilmişti.

Öte yandan insan kaçakcılığı skandalı, Yeşilyurt Belediyesi ile sınırlı kalmadı. AKP’li Ceylanpınar Belediyesi’nin de sahte belgeye dayanan dilekçeyle 37 kişilik grubu Almanya’ya gönderdiği, Akçakiraz, Van’da Tuşba, Elazığ’da Baskil ve Arıcak ilçeleri belerinin de kaçakçılıkta köprü işlevi gördüğü ileri sürülmüştü

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER