A3 Haber

ABD 8 bin 500 askeri Ukrayna için teyakkuza geçirdi

ABD 8 bin 500 askeri Ukrayna için teyakkuza geçirdi

ABD 8 bin 500 askeri Ukrayna için teyakkuza geçirdi
Ocak 24
23:23 2022

ABD, Ukrayna krizinde beklenmedik durumlara karşı NATO Mukabele Gücü’nün aktif hale getirilmesi durumunda destek sağlamak üzere 8 bin 500 askeri teyakkuza geçirdi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bugün Rusya ile savaşın eşiğindeki Ukrayna’ya 1 milyar 200 milyon avroluk yardım paketi hazırladıklarını açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, düzenlediği basın toplantısında Ukrayna krizini değerlendirdi.
Kirby, açıklamasında Ukrayna’da gelişecek beklenmedik durumlara karşı Mukabele Gücü’nün aktif hale getirilmesi durumunda destek sağlamak için 8 in 500 askeri teyakkuza geçirdikleri bilgisini verdi.

Kirby, “Doğu kanadındaki NATO müttefiklerini desteklemek üzere Avrupa içinde de hareketlilik olması olasılığını kesinlikle dışlamıyorum” dedi.

Ukrayna’da bulunan ABD’li askeri eğitmenlerin tahliye edilmesiyle ilgili henüz bir karar alınmadığını söyleyen Kirby, şöyle devam etti: “Fakat defalarca söylediğim gibi durumu sıkıca gözetliyoruz. Onların güvenliği ve emniyeti için doğru olan neyse onu yapacağız.”

Beyaz Saray: Ukrayna’daki vatandaşlarımız ülkeyi terk etsin

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, bölgede artan gerilime karşı tedbir amaçlı vatandaşlarına Ukrayna’yı terk etmelerini söylediklerini ancak şu anda bir tahliye planları olmadığını söyledi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER