A3 Haber

Nebati: Kendimizi muhteşem başarılı görüyoruz

Nebati: Kendimizi muhteşem başarılı görüyoruz

Nebati: Kendimizi muhteşem başarılı görüyoruz
Ocak 24
08:30 2022

Hazine Bakanı Nebati ekonomist ve akademisyenlerle bir araya geldi. Toplantıya katılan ekonomistler, Bakan’ın yüzde 36’lık enflasyonun altında kredi kullanımı yapıldığını ve bunun başarı olduğunu, yüzde 14’lük Merkez Bankası faizine bakılmadığını söyleyerek ‘’Merkez Bankası’nı ve politika faizini önemsizleştirdik’’ ifadelerini kullandığını aktardı. Bu açıklama, dinans dünyasına “Faiz politikamızı dikkate almayın” olarak yorumlandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumartesi günü ekonomist ve akademisyenlerle İstanbul’da bir araya geldi. Nebati, akademisyen ve ekonomistlerle yaptığı toplantıda enflasyon, faiz, döviz kurları, döviz endeksli mevduat gibi konularda açıklamalarda bulundu.

Karar gazetesinin bugünkü manşetinde yer alan habere göre, daha önce enflasyonu cari fazlayla çözeceklerini ve pik yapacağını söyleyen Nebati’nin enflasyonun bir kaç ay yüzde 40’larda kalabileceğini, fakat yüzde 50’ye yükselmesini beklemediklerini söylediği öğrenildi.

Nebati ayrıca, enflasyon oranının Ocak’ta aylık yüzde 6-8 arası olacağını, “Şubat da yüksek olacak, ama yıl sonu yani Aralık’ta baz etkisi ile 14 puan inecek. Gıda enflasyonu kuraklık olmaması nedeniyle aşağı gelecek” dediği aktarıldı. Katılımcılar Bakan Nebati’nin, yüzde 36’lık enflasyonun altında kredi faizi oranlarıyla kredi kullanımı yapıldığını, yüzde 14’lük Merkez Bankası faizine bakılmadığını söyleyerek “Merkez Bankası’nı ve politika faizini önemsizleştirdik’’ ifadelerini kullandığını belirtti.

Hatta Nebati “Enflasyonun altında kredi kullanıyorsunuz. Bu bir başarı değil mi? Baktırdım, cumhuriyet tarihinde böyle bir başarı olmuş mu diye; kendimizi muhteşem başarılı görüyoruz” dediği ifade edildi. Ayrıca şirketlerden 10 milyar dolarlık DTH bozulmasını bekliyorum diyen Nebati’nin kurumların ellerindeki döviz tevdiat hesaplarını TL’ye çevirmeleri halinde elde edilecek Kurumlar Vergisi istisnasını kullanmak isteyeceklerini belirterek, “Önümüzdeki dönemde kur hareketini takip etmenizi öneriyorum. Şirketlerin 90 milyar dolar civarında döviz mevduatı bulunuyor. Ekibimiz 20 milyar dolarında döviz bozulabileceğini öngörüyor. Ben ise, 10 milyar dolar civarında bozum gerçekleşmesini bekliyorum” dediği öğrenildi.

“Sadece elektrik, doğalgaz, sigara beş puan ediyor”

Bakan Nebati’nin enflasyon oranının Ocak’ta aylık yüzde 6-8 arası olacak sözlerini yorumlayan ekonomistler sadece elektrik, doğalgaz ve sigaranın beş puan ettiğini belirterek, Ocak’ta TÜFE’nin yüzde 13.5’i aşacağını belirtti.

Ekonomist Mustafa Sönmez yaptığı değerlendirmede “Nebati ocak ayında yüzde 6-8 dolayında TÜFE artışı beklediğini söylemiş. Ortası, yüzde 7 olsa yıllığı yüzde 43 ediyor. Nebati, nereden çıkarıyor yüzde 6-8’i? Sadece elektrik, doğalgaz, sigara, akaryakıt 5 puan ediyor. Ocak TÜFE’si Aralık’ın yüzde 13,5’ini geçer. Yıllığı da yüzde 50’yi aşar. Gözümüz TÜİK’in üstünde’’ dedi.

TCMB eski başekonomisti Hakan Kara da, “Yetkililer ocak enflasyonunun yüzde 6-8 arasında olacağını tahmin etmiş. Aralık’taki ivme o kadar güçlü ki, Ocak’ta fiyatlar değişmese bile önceki aydan taşınan 5,8 puan var. Üzerine enerji, tütün ve diğer zamlar eklendiğinde yüzde 10’u geçiyor. Ocak’ta yüzde 6-8 arasında gelirse şaşırırım’’ değerlendirmesinde bulundu.

Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamalarını değerlendiren ekonomistler Merkez Bankası’nın bağımlı hale geldiğini belirtti. Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Bakanın ‘TCMB bağımsız değildir, olamaz, politika faizini devreden çıkarttık, bu bir başarı değil mi’ dediği iddia ediliyor. Çok doğru, bağımlı hale gelen TCMB’nin faizini artık kimse dikkate almıyor. Bu da Bakan’ın ve TCMB’nin itibarını gösteriyor’’ dedi.

Ekonomist İris Cibre de “Sayın Bakan politika faizini önemsizleştirdiklerini açıklamış. Yeni para politikamız yok. Fiyat istikrarı komitesi kurulduğunda TCMB’nin yerini mi alacak diyerek espiri yaptığımızı sanmıştık halbuki.’ yorumunu yaptı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER