A3 Haber

Trendyol kuryeleri ülkenin dört bir yanında kontak kapattı

Trendyol kuryeleri ülkenin dört bir yanında kontak kapattı

Trendyol kuryeleri ülkenin dört bir yanında kontak kapattı
Ocak 25
21:16 2022

Trendyol Express şubelerinde dağıtım yapan araçlı kuryeler, 2022 yılı ücret zammının yüzde 11 olarak açıklanmasının ardından Türkiye’nin dört bir yanında kontak kapattı. Ücret zammına tepki gösteren kuryeler, “Araçlarımızın masraflarını karşılamak için çalışır hale geldik. Bir kargo çalışanının 10 bin TL KDV’ye çalışması mümkün değildir. Bize, hayati ihtiyaçlarımızı karşılamak için asgari ücretin bile çok çok altında bir miktar kalıyor” açıklamasını yaptı.

İnternet pazarlama ağı Trendyol Express’te Mart 2022’de uygulanmaya başlayacak olan ücret zammının yüzde 11 olarak açıklanması üzerine şubelerde dağıtım yapan araçlı kuryeler kontak kapattı. İzmir, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ, Eskişehir, Rize, Kırklareli ve Diyarbakır’da kontak kapatan araçlı kuryeler, İstanbul’da Maltepe ve Yenikapı meydanlarında bir araya gelerek bir açıklama yaptı.

“Aylık yakıt gideri 2 bin 500-3 bin TL”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

  • Yakıttan temel yaşam ihtiyaçlarına kadar gelen zamlar ve zorlaşan çalışma koşullarının altında ezilirken bize dayatılan bu sefalet zammını kabul etmediğimiz için buradayız. Gerçekleri, bu işin detaylarını bizden dinleyin istiyoruz. Biz, araçlarımızın bütün giderlerini bize verilen aylık hakedişlerimizden karşılıyoruz. Son bir yılda akaryakıta gelen zam yüzde 200’ken bizim bir çalışan arkadaşımızın aylık yakıt gideri 2 bin 500 TL ile 3 bin TL arasında değişmektedir. Vergi ve harçlara yüzde 36, araç ve araç parçalarına yüzde 100’e varan zamlar yapıldı.
  • Sadece çalışmanın gerekliliği olan zorunlu giderlere bakıldığında, ortalama bir Trendyol çalışanın giderleri aylık 7 bin 500 TL’ye dayanmış durumdadır. Bu hesaba, yediğimiz yemek, evimizin kirası, faturalar dahil değildir. Belki aldığımız maaşla sadece kendimizi geçindirdiğimizi düşünüyorsunuz ama bizler, araçlarımızın masraflarını karşılamak için çalışır hale geldik. Bizler bugün keyfiyet için bulunmuyoruz.

“Yüzde 11’lik komik zammı kabul etmiyoruz”

  • Buraya gelmeyen Trendyol Express çalışanlarına sesleniyorum: Bizler, bir avuç insan olarak, hepimizin hakkı için toplandık. Korkmuyoruz, hakkımızı alacağız. Her yeni güne zamlarla uyanırken bir kargo çalışanının 10 bin TL KDV’ye çalışması mümkün değildir. Bir de işe alım yaparken verilen vaatlere güvenerek arabalarını borç ile alan çalışanların borçları da mevcuttur. Bize, hayati ihtiyaçlarımızı karşılamak için asgari ücretin bile çok çok altında bir miktar kalıyor. Yüzde 11’lik trajikomik zammı kabul etmiyoruz. Yemek, mont, tişört dahi ücretsiz verilmiyorken dışarda işe geç kaldığında arkadaşlarımız yüzlerce liralık cezalarla karşı karşıya kalmaktadırlar. (ANKA)

Trendyol Express kuryeleri düşük zam teklifini protesto ediyor: “Emekçiler burada, yönetim nerede?”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER