A3 Haber

MGK bildirisi yayımlandı: Rusya ve Ukrayna’ya sağduyu çağrısı

MGK bildirisi yayımlandı: Rusya ve Ukrayna’ya sağduyu çağrısı
Ocak 27
20:36 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında 4 saat 45 dakika süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının sonuç bildirisinde Ermenistan ve Yunanistan ile başlayan görüşme süreçlerine değinildi. Ayrıca Rusya ve Ukrayna’ya sağduyu çağrısı yapıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

Sarayda düzenlenen toplantı yaklaşık 4 saat 45 dakika sürdü.

MGK toplantısının ardından duyurulan bildiride Rusya-Ukrayna krizi için “Gerilimin artmasının hiç kimse menfaatine netice doğurmayacağına dikkat çekilerek, taraflara tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulunulmuştur,” denildi. Bildiride “G.Kafkasya’da kurulan mekanizmaların, Türkiye ve Ermenistan başta olmak üzere tarafların yapıcı, samimi çabalarıyla ilerletilmesine atfedilen önem vurgulanmıştır,” ifadeleri kullanıldı. “Uluslararası hukuku ihlal eden Yunanistan diyalog ve işbirliğine davet edildi” ifadeleri de bildiride yer aldı.

Toplantının ardından yayınlanan 5 maddelik MGK bildirisinin tamamı şöyle:

  • 2021 yılında milli güvenliğimiz bakımından önem arz eden siyasi, askeri, iktisadi ve sosyal gelişmeler tüm yönleriyle değerlendirilmiş; 2022 yılında karşı karşıya kalınması muhtemel sınamalar ve bu çerçevede yürütülecek faaliyetler müzakere edilmiştir.
  • PKK/KCK-PYD, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.
  • Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında artan gerginlik ele alınmış, gerilimin artmasının hiç kimsenin menfaatine neticeler doğurmayacağına dikkat çekilerek, tüm taraflara sağduyu içinde tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulunulmuştur.
  • Güney Kafkasya’da barış ve istikrarı güçlendirmek amacıyla kurulan mekanizmaların ve sarf edilen gayretlerin Türkiye ve Ermenistan başta olmak üzere, tarafların yapıcı ve samimi çabalarıyla ilerletilmesine atfedilen önem vurgulanmıştır.
  • Uluslararası hukuku pervasızca ihlal eden ve çarpıtan, antlaşmalar hilafına adaları silahlandırmayı ısrarla sürdüren Yunanistan, diyalog ve iş birliği çağrılarımıza samimiyetle karşılık vermeye davet edilmiş, Ege ve Akdeniz’deki meşru hak ve menfaatlerimizin korunması hususundaki kararlılığımız tekraren hatırlatılmıştır.