A3 Haber

İzmir’in kayıp çocukları: Aylardır okula gitmeyen öğrencilerin tarikat kurslarına gittiği iddia edildi

İzmir’in kayıp çocukları: Aylardır okula gitmeyen öğrencilerin tarikat kurslarına gittiği iddia edildi
Ocak 28
14:31 2022

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Barbaros Hayrettin Paşa Orta Öğretim Okulu öğrencilerinden sadece Emir Sultan Mahallesi’nde ikameti görünen 61 öğrencinin aylardır okula gitmediği ortaya çıktı. Mahalle Muhtarı Hüseyin Heptepe, okula gitmeyen çocuklardan bazılarının Tarikat kurslarına gittiğini söyledi.

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Emir Sultan Mahallesi’nde, zorunlu eğitim kapsamında Barbaros Hayrettin Paşa Orta Öğretim Okulu’na gitmesi gereken 7-15 yaş arası çocuklardan 61 öğrencinin aylardır okula gitmediği belirtildi. Ege’ye Bakış gazetesinden Adem Sarıkaya’nın haberine göre, Mahalle Muhtarı Hüseyin Heptepe, bazı çocukların ise okul yerine Kuran kursu diye tabir edilen medreselere gittiğini iddia etti.

Okul yerine medreselere gidiyorlar

Çoğunluğun yoksul ailelerin oturduğu Emir Sultan’da, mahalle muhtarı konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Diğer mahallelerde de benzer durumların olduğunu gördük” diyen Heptepe, şöyle konuştu:

  • “Yaklaşık üç ay önce Barbaros Hayrettin Paşa Ortaöğretim Okulu Müdürü Hakan Karaduman muhtarlığımıza geldi. ‘Devamsızlık yapan öğrencilerin raporlarını muhtarlar vasıtasıyla seçmene tebliğ edelim’ dedi. O raporları aldık. Okulda okuyan 550 öğrenciden 61 öğrencinin gitmediklerini öğrendik. Okula gitmeyen öğrencilerin ailelerine, ben ve azalarımla beraber tek tek gitmeye başladık. Gerekçelerini araştırdık. Çoğunluğu maddi yetersizlikten dolayı çocuklarını okula gönderemediklerini söyledi. Bu öğrencilerin bazılarının medreselere gönderildiği bilgisini aldık. İzmir Büyükşehir Daire Başkanlığından bu çocukları okula geri kazandırabilmek için maddi ve kıyafet yardımı talebinde bulunduk.”

“Sürdürülebilir eğitim istiyoruz”

Yardımların yetersiz ve devamlılığının olmadığını söyleyen Heptepe,  “Biz sürdürülebilir eğitim istiyoruz. , İl Milli Eğitim Bakanlığınca görevlendirilmiş rehber öğretmenlerin çocukların sorumluluğunu üstlenmesini ve durumu takip etmelerini istiyoruz. Nedenlerinin daha da dibine kadar araştırılmasını, çocukların tekrardan okula kazandırılmasını umut ediyoruz” dedi.

 “Merdivenaltı kurslar kapatılsın”

Çocukların eğitimden yoksun kalmalarını hak ihlali olarak gören Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

  • “Son yıllarda belirgin şekilde artan eğitimde ticarileşme ve eğitimi dinselleştirme uygulamaları, çocuk ve gençlerin dini cemaat ve vakıfların kreşlerine, yurtlarına ve kurslarına yönlendirilmesi I.yarıyılda da hız kesmeden devam etmiştir. Yoksul mahallelerde, dezavantajlı bölgelerde bulunan okullarımızda bu duruma bağlı olarak kitlesel sürekli devamsızlıkların yaşandığını görmekteyiz. Ekonomik kaygılar, ailenin geçimini sağlamak üzere her bireyin çalışmak zorunda kalması, cemaat ve tarikatların yoksul mahallelerde açtıkları merdiven altı kurslara çocukların ve gençlerin yönlendirilmesi devamsızlıkların temel nedenleri olarak değerlendirilmelidir. Çocukların ve gençlerin eğitim hakkından yoksun kalmaları bir yönüyle hak ihlalidir. Devletin, Milli Eğitim Bakanlığının okullarda yaşanan devamsızlıklara hızla müdahale ederek zorunlu eğitim çağındaki her bireyin anayasa ve yasalarca güvence altına alınan eğitim hakkından kesintisiz yararlanması sağlanmalıdır. Devamsızlık nedenleri konusunda çalışmalar yürüterek ailelerin ekonomik olarak desteklenmesi, merdivenaltı kursların kapatılması gerekmektedir.”

İlgili haberler: