A3 Haber

Metropoll anketi: Muhalefet Türkiye’yi yönetmeye hazır mı?

Metropoll anketi: Muhalefet Türkiye’yi yönetmeye hazır mı?

Metropoll anketi: Muhalefet Türkiye’yi yönetmeye hazır mı?
Ocak 29
19:01 2022

Metropoll Araştırma’nın anketine göre, seçmenin yüzde 47’si, “millet ittifakı”nın ve muhalefet partilerinin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olmadığını düşünüyor.

Metropoll Araştırma, “Türkiye’nin Nabzı” araştırmasının Ocak ayı sonuçlarını paylaştı. Araştırmada, “Millet İttifakı’nın ve muhalefetin partilerinin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olduğunu düşünüyor musunuz?” diye soruldu.

Verilen yanıtlara göre, ankete katılanların yüzde 46’sı, muhalefetin Türkiye’yi yönetmeye hazırlıklı olduğunu, yüzde 47’siyse hazırlıklı olmadığını söyledi.

‘Millet ittifakı’nı oluşturan partilerden CHP’ye oy verenlerin yüzde 81,4’ü muhalefetin iktidara hazır olduğunu düşünürken, yüzde 13,3 aksini düşünüyor.

İYİ Parti’deyse “Muhalefet hazır” diyenlerin oranı yüzde 81 oldu. “Hazır değil” diyenlerse yüzde 16,7.

Seçimlerde kritik bir rol oynayacağı konuşulan HDP seçmeninin yüzde 73,5’i muhalefeti hazır bulurken, yüzde 25,9’u karşıt fikirde.

DEVA Partisi seçmeniyse yüzde 53,1’lik oranla muhalefeti iktidara hazır bulmuyor. Hazır bulanların oranı yüzde 43,8.

İktidar kanadındaysa AKP seçmeninin yüzde 76,6’sı muhalefetin hazır olmadığını düşünüyor. Bu oran MHP’de daha da yükseliyor ve yüzde 81,1 oluyor. AKP seçmeninin yüzde 16,5, MHP’lilerin de 18,9’u muhalefeti iktidara hazır buldu.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER