A3 Haber

TÜİK Başkanı Dinçer görevden alındı

TÜİK Başkanı Dinçer görevden alındı
Ocak 29
02:45 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’i görevden aldı, yerine Erhan Çetinkaya’yı atadı.

Ankara’da hareketli saatler yaşanıyor. Geçtiğimiz yılın Mart ayında TÜİK Başkanı olarak atanan, geçen 10 aylık sürede adı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kuruma almamak gibi birçok skandala karışan Sait Erdal Dinçer, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla görevden alındı. Yerine Erhan Çetinkaya atandı. Adli Tıp Kurumu Başkanlığına ise Hızır Aslıyürek atandı.

Kararda şu ifadeler kullanıldı: “2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 38 inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7 inci maddeleri gereğince, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı görevini yürütmek üzere görevlendirilen Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer’in görevi sonlandırılmış ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığına Erhan Çetinkaya atanmıştır.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açıklanan enflasyon verileri nedeniyle eleştirdiği TÜİK’e gitmişti.

Güvenlik görevlileri, randevusu olmayanların içeri alınmayacağı bilgisini vererek ana muhalefet partisine kapılarını açmamıştı.

Dinçer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na neden randevu vermediğine ilişkin, “Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur” açıklamasını yapmıştı.

Erhan Çetinkaya kimdir?

Erdoğan’ın TÜİK Başkanlığı’na atadığı Erhan Çetinkaya, 1981 yılında Malatya’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 2004 yılında mezun olan Çetinkaya 2004-2005 yılları arasında Cybersoft Enformasyon Teknolojileri’nde analist ve proje mühendisi olarak çalıştı. 2005’te Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda (BDDK) göreve başlayarak 2012 yılına kadar Denetim ve Risk Yönetimi dairelerinde banka denetimi ve bankacılık mevzuatı konularında çalışan Erhan Çetinkaya, daha sonra ABD’de Duke Üniversitesi The Fuqua School of Business’tan İşletme Yüksek Lisansı diplomasını alarak 2014’te tekrar BDDK’ye döndü.

2015’te Risk Yönetimi Daire Başkanı olarak görevlendirilen Erhan Çetinkaya, Eylül 2017’den Aralık 2019’a kadar Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’de Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı, 20 Aralık 2019’da ise BDDK Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan diğer atama kararları ise şöyle: