A3 Haber

Esnafın faturalarla mücadelesi: Müşteriden “ısınma bedeli” almaya başladı

Esnafın faturalarla mücadelesi: Müşteriden “ısınma bedeli” almaya başladı

Esnafın faturalarla mücadelesi: Müşteriden “ısınma bedeli” almaya başladı
Şubat 01
12:37 2022

Denizli’de bir çay ocağı işletmecisi, soba yakan müşterisinden ayrıca ısınma bedeli almaya başladı. Gelen zamlarla ayakta kalma olanağının kalmadığını söyleyen işletmeci “Bunu mecburen müşteriye yansıtıyoruz” dedi.

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine göre Denizli’de 5 yıldır çay ocağı işleten Murat Solak müşterilerinden ısınma bedeli talep ediyor. Çay ocağında masalara monteli elektrikli ısıtıcılar kullanan Solak, “İki saat oturan müşterilerimden ayrıca 5 lira ısınma bedeli talep ediyorum. Sobayı çalıştırdıklarında böyle bir uygulama olduğunu söylüyorum. Çoğunlukla hak veriyorlar. Şu ana kadar bir tepki almadım” diye konuştu.

“20 metrekare dükkana 4 bin lira fatura ödüyorum”

Son dönemde maliyetlerin çok arttığını söyleyen Solak, “20 metrekare dükkana 4 bin lira elektrik faturası ödüyorum. Işıkları açmaya korkuyorum. Yüksek gelmesin diye açmıyorum. Çaya şekere zam geldi. Yıl başında dükkan kiralarına zam geldi. Üstüne bir de elektrik zammı olunca ayakta kalma şansımız kalmadı. Bunu mecburen müşteriye yansıtıyoruz. Ben ürünlere zam yapmak yerine sadece sobayı kullanan müşterilerimden ayrıca ücret talep ediyorum. Bir çok işletme ürünlerine zam yaptı” ifadelerini kullandı.

Salgın sırasında sıkıntılar yaşadıklarını ve borçlandıklarını belirten Solak, “Daha salgının yaralarını saramamıştık ki şimdi de bu zamlar ortaya çıktı. Herkes çok zor durumda. Burada müşterilerimizle konuşuyoruz herkes hayat pahalılığından yakınıyor. Sessiz bir öfke birikiyor. Hemen herkes geçim sıkıntısı yaşıyor” dedi.

‘Isınma bedeli’ uygulamasıyla ilgili olarak müşteriler de Solak’a hak verdiklerini ifade etti. Sezgin Kaya isimli müşteri “Ben de esnafım. Dükkan kirası öder gibi elektrik faturası ödüyoruz. Esnaf arkadaşa hak veriyorum. Hayat çok pahalı. Esnafın da ayakta kalması lazım. Biz de ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” dedi. Bir başka müşteri Emre Aktan da “Esnafa hak veriyoruz. Bu esnaftan biz vatandaşlara kadar uzanan bir sorun. Biz de 12 saat çalışıyoruz, evde durmuyoruz. Buna rağmen elektrik faturamız iki katı fazla geldi. Evde durmadığımız halde 385 lira fatura geldi. Hayat pahalılaştı her şeyin fiyatı arttı” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER